Employer Branding - kampania wizerunkowa

  • DI
opublikowano: 24-11-2021, 15:24
aktualizacja: 24-11-2021, 15:42

Nordea jest największą skandynawską instytucją finansową i zatrudnia blisko 28 tys. osób na całym świecie, z czego prawie 5 tys. w Polsce, gdzie mieści się w trzech lokalizacjach: Trójmieście, Warszawie i Łodzi. W tym ostatnim mieście Nordea zatrudnia 3 tys. osób, co czyni ją jednym z największych łódzkich pracodawców.

Nagroda główna: Nordea
Mimo rozwijającej się pandemii zapotrzebowanie na nowych kandydatów do pracy. Uznaliśmy, że początek pandemii może być szansą na zbudowanie wyróżniającej się na lokalnym rynku komunikacji oraz zapewnienie napływu aplikacji  – mówi Aleksandra Dragan, head of talent attraction w Nordea.
Mimo rozwijającej się pandemii zapotrzebowanie na nowych kandydatów do pracy. Uznaliśmy, że początek pandemii może być szansą na zbudowanie wyróżniającej się na lokalnym rynku komunikacji oraz zapewnienie napływu aplikacji – mówi Aleksandra Dragan, head of talent attraction w Nordea.

Mimo rozwijającej się pandemii zapotrzebowanie na nowych kandydatów do pracy w Nordea było wysokie. Problemem był brak kampanii wizerunkowo-rekrutacyjnej zaprojektowanej z myślą o Łodzi.

– Były wątpliwości, ale ostatecznie uznaliśmy, że początek pandemii może być szansą na zbudowanie wyróżniającej się na lokalnym rynku komunikacji oraz zapewnienie napływu aplikacji. Kampania wystartowała w czasie pierwszego lockdownu, więc wyzwania z nią związane wynikały głównie z pandemicznej niepewności, zniechęcającej do podejmowania ryzyka związanego ze zmianą pracy – mówi Aleksandra Dragan, head of talent attraction w Nordea.

Dodatkowe wyzwanie zdiagnozowano na podstawie badania świadomości marki z 2019 r., które pokazało, że potencjalni kandydaci kojarzą, czym Nordea się zajmuje, ale nie wiedzą, jaką jest marką ani jakie wartości prezentuje.

Głównymi celami kampanii było zdobycie zasięgu na poziomie 4 mln punktów styku oraz pozyskanie 1,5 tys. aplikacji od lipca 2020 do grudnia 2021.

Koncepcję wizualną kampanii opracowaliśmy na podstawie wizerunków gatunków zwierząt właściwych dla fauny skandynawskiej i wpletliśmy je w rzeczywistość finansową. Dzięki temu jej kluczowe elementy graficzne nabrały oryginalnego charakteru, wyróżniającego je na tle standardowych komunikatów rekrutacyjnych, a przy tym uzyskały wysoką spójność z komunikacją Nordea w obszarze Diversity & Inclusion – tłumaczy Aleksandra Dragan.

Gatunki, które wybrano na bohaterów kampanii, odzwierciedlały różnorodność organizacji i jej skandynawski charakter. Dodawanie nowych bohaterów w ramach kolejnych odsłon kampanii podkreślało natomiast, że mimo różnic wszyscy w Nordea tworzą jeden świetnie funkcjonujący zespół. Stąd nazwa kampanii „Różne gatunki. Jeden zespół” (Different types. One team).

Siła i spójność kreacji wynika również ze stworzonego przez nas języka komunikacji. Podbiło to oryginalność i moc oddziaływania przekazu – dodaje przedstawicielka Nordea.

W komunikaty wpleciono nazwy zwierząt (np. Szukamy Rasowych bankowców, Wilka kariera w finansach, Jeszcze nie zaaplikowałeś?! Brak sów, Wskocz na naszą listę płac). Kreacje zwieńczono natomiast humorystycznym wezwaniem do działania: „Dołącz do nas, człowieku” (Join us, human).

Przekaz kampanii wzmocnił spot reklamowy stylizowany na dokument przyrodniczy, w którym głosem Krystyny Czubówny opowiedziano o wartościach marki. Był wyświetlany na YouTubie, Facebook Ads, podczas festiwalu Polówka oraz w wersji audio na Spotify.

Kampania zrealizowała roczne KPI w ciągu sześciu miesięcy.

Wyróżnienie: Erbud

Wchodzący na rynek pracy studenci oraz absolwenci kierunków technicznych łapczywie chłoną wszelkie informacje o tym, jak wyglądają realia pracy w ich branży. Dla Erbudu, największej polskiej firmy budowlanej, stało się to punktem wyjścia do stworzenia kampanii wizerunkowej skierowanej do tej bardzo specyficznej grupy celowej. Grupy uodpornionej na przekaz typowo reklamowy, wychowanej jednak w erze cyfrowej, korzystającej na co dzień z social mediów. Wykorzystanie platformy YouTube było zatem naturalnym sposobem dotarcia do nich.

Jak tłumaczy Erbud, aby kampania była skuteczna i dotarła do tych konkretnych odbiorców oraz zaciekawiła ich tworzonymi treściami, podjęto decyzję o nadaniu materiałom lekkiego i przystępnego charakteru. Dlatego do współpracy zaproszono twórców z kanału Urbex History, którzy swoją działalność na YouTube opierają na tzw. urban exploringu, czyli zwiedzaniu interesujących, opuszczonych lub niedokończonych budowli.

Założeniem kampanii było pokazanie odbiorcom, jak od środka wyglądają najciekawsze inwestycje realizowane przez Erbud, dostarczając im jednocześnie rozrywkowej treści. Przewodnikami po budowach byli pracownicy firmy nadzorujący dane inwestycje. Stworzenie materiałów przez zaangażowanych twórców z Urbex History, pod opieką merytoryczną pracowników Erbudu, nadało kampanii cechy naturalności.

Efekty kampanii znacznie przerosły oczekiwania. Od publikacji pierwszego materiału, czyli od 28 maja do końca września 2021 r., materiały wygenerowały 595 tys. z planowanych 420 tys. wyświetleń. Kanał Urbex History & Erbud zyskał w tym czasie blisko 1,9 tys. subskrybentów (celem było 1 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane