Energis może przeżyć bez wsparcia inwestora

Radosław Omachel
opublikowano: 12-09-2002, 00:00

Sprzedaż Energis Polska inwestorowi strategicznemu może stanąć pod znakiem zapytania. Spółka rozmawia z akcjonariuszami o oddłużeniu, a pod koniec roku ma osiągnąć rentowność. Na jej kontach nadal jest 20 mln USD, które mają wystarczyć do wyprowadzenia firmy na prostą.

Plany przejęcia spółki Energis Polska snuło kilku inwestorów. Do niedawna za najpoważniejszego kandydata uchodził duński operator telekomunikacyjny TDC (dawniej Tele Danmark Communications). Na przełomie czerwca i lipca TDC przeprowadziło due diligence w Energisie. Na temat negocjacji niewiele wiadomo. Dariusz Dąbski, prezes TDC Internet Polska, nie udzielił informacji na ten temat.

Być może sprzedaż Energis Polska nie będzie jednak konieczna. Głównym powodem wystawienia spółki na sprzedaż były kłopoty brytyjskiego Energisu oraz zadłużenie sięgające 125 mln EUR (515 mln zł). Z wypowiedzi Jarosława Mikosa, prezesa Energis Polska, wynika, że realne jest oddłużenie spółki.

— Prowadzimy w tej sprawie negocjacje z National Grid, jednym z akcjonariuszy. Do zakończenia rozmów może dojść jeszcze we wrześniu — mówi Jarosław Mikos.

Oddłużenie miałoby nastąpić w drodze podwyższenia kapitału o sumę porównywalną z wysokością zobowiązań finansowych spółki.

Zwiększy to prawdopodobieństwo wstrzymania się ze sprzedażą Energisu. Tym bardziej że — jak zapowiada Jarosław Mikos — spółka poprawiła ostatnio wyniki finansowe.

— Przychody zaplanowane na 2002 r. mają wynieść 13 mln USD (54 mln zł). Osiągnięcie progu rentowności jest realne jeszcze w 2002 r. — mówi prezes Energisu.

Spółka ma jeszcze do dyspozycji kapitał — 20 mln USD (83,2 mln zł).

— To pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w spółce i spokojne prowadzenie działalności komercyjnej. Sprzedawanie firmy nie jest w tych warunkach koniecznością — twierdzi Jarosław Mikos.

Dodaje, że pośpiech przy pozbywaniu się udziałów młodej spółki, a za taką uważa się Energis, nie jest wskazany i z ewentualną sprzedażą można poczekać do poprawy koniunktury na rynku telekomunikacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Energis może przeżyć bez wsparcia inwestora