Euro Biznes wyda na inwestycję 60 mln zł

Dominika Malik
22-01-2001, 00:00

Euro Biznes wyda na inwestycję 60 mln zł

Spółka z Rybnika chce wybudować centrum kongresowo-biurowo-hotelowe

Spółka Euro Biznes z Rybnika zamierza wybudować w tym mieście centrum kongresowo--biurowo-hotelowe Europa Center. Inwestycję szacuje się na około 60 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2001 r., a zakończyć się w drugiej połowie 2002 r.

Na przełomie marca i kwietnia 2001 r. ma ruszyć w Rybniku budowa centrum kongresowo-biurowo-hotelowego Europa Center. Będzie się ono mieścić w centrum miasta, przy ul. Miejskiej. Inwestorem jest spółka Euro Biznes z Rybnika. Czeka ona teraz na uzyskanie zezwolenia na rozpoczęcie prac. Firma powinna otrzymać je jeszcze w styczniu. Otwarcie obiektu zaplanowano na drugą połowę 2002 r.

Zaawansowane rozmowy

Na budowę obiektu spółka chce przeznaczyć około 60 mln zł.

— Pieniądze pochodzić będą w 25 proc. ze środków własnych spółki, a w 75 proc. z kredytu bankowego. Negocjujemy obecnie warunki z dwoma bankami. Powinny się one rozstrzygnąć w lutym 2001 r. — mówi Dariusz Deja, wiceprezes spółki Euro Biznes.

Spółka prowadzi również rozmowy z pięcioma firmami budowlanymi. Generalny wykonawca ma zostać wyłoniony w marcu 2001 r. Wiadomo jedynie, że będzie nim jedna z giełdowych spółek.

Centrum ma powstać w oparciu o koncepcję, opracowaną przez Marka Osieckiego, architekta z Rybnika, wraz z firmą Atelier z Katowic. Projekt architektoniczno-budowlany wykonała firma Esal z Sosnowca. Przewiduje on, że na gruncie o powierzchni około 5,5 tys. mkw. powstanie siedmiokondygnacyjny, oszklony budynek klasy A, którego powierzchnia wyniesie blisko 15 tys. mkw.

Zaplanowano dwie podziemne kondygnacje. Na najniższej z nich mają mieścić się parkingi z zapleczem technicznym, natomiast na wyższej — klub nocny, basen o powierzchni 300 mkw. wraz z usługami rekreacyjnymi oraz zaplecze kuchenno-magazynowe. Parter przeznaczono na pasaż handlowy. Ponadto znajdą się tam dwie restauracje oraz Lobbybar. Na pierwszej kondygnacji, oprócz biura zarządu spółki Euro Biznes, przewidziano restaurację hotelową, pub, salony kosmetyczne oraz dwie sale konferencyjne. Drugą kondygnację stanowić mają biura do wynajęcia, o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. mkw.

— Cenę wynajmu 1 mkw. pomieszczeń handlowych i biurowych ustaliliśmy na 120 zł miesięcznie. Na 20 proc. powierzchni przeprowadzimy przetargi, by uzyskać wyższą cenę — wyjaśnia Dariusz Deja.

Spółka Euro Biznes podpisała już umowy najmu na blisko 55 proc. powierzchni, m.in. z bankami i firmami ubezpieczeniowymi.

Plan: 5-7 obiektów

W obiekcie, na trzeciej i czwartej kondygnacji, ma powstać czterogwiazdkowy hotel.

— Obecnie finalizujemy rozmowy z niemiecką siecią hoteli, która zajęłaby się obsługą części hotelowej obiektu. Liczę, że umowę podpiszemy już na początku lutego 2001 r. — tłumaczy Dariusz Deja.

Do 2007 r. spółka chce postawić na terenie Polski południowej 5-7 obiektów kongresowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Euro Biznes wyda na inwestycję 60 mln zł