Europejski Bank Centralny i Bank Anglii obniżyły stopy

Marek Druś
opublikowano: 10-05-2001, 14:03

Nieoczekiwanie Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Podobnie zrobił wcześniej tego samego dnia Bank Anglii, który obciął stopy procentowe o podobną wartość.

Decyzja jest pozytywnym zaskoczeniem dla rynku, bo wysocy urzędnicy ECB od dłuższego czasu zapowiadali, że obniżka stóp jest mało prawdopodobna. Na argumenty mówiące o spowolnieniu gospodarczym w Eurolandzie jak i pozostałych krajach Starego Kontynentu odpowiadali, że ważniejsze jest utrzymanie inflacji na niskim poziomie. A ta ostatnio wzrosła.

- Inflacja na poziomie 3 proc. nie jest zbyt dobrym środowiskiem dla obniżki stóp procentowych – powiedział jeszcze przed decyzją rady ECB Bernd Weidensteiner, ekonomista DG Bank we Frankfurcie.

Część analityków uważa, że ECB przeoczył szansę na obniżkę stóp w marcu i kwietniu, kiedy inflacja nie stanowiła takiego problemu dla gospodarki Eurolandu. Obecnie do pogorszenia sytuacji ekonomicznej doszedł jeszcze problem spowolnienia gospodarki Niemiec.

Nasz zachodni sąsiad ma ok. 30 proc. udział w łącznej produkcji krajów strefy euro. Ostatnio zredukowano prognozę wzrostu największej europejskiej gospodarki z 3 do 2,2 proc. Z ostatnich prognoz OECD wynika, że gospodarka europejska osiągnie w tym roku 2,6 proc. tempo wzrostu. W zeszłym roku wyniosło ono 3,4 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu