Evans: należało wstrzymać się z podwyżką stóp na sześć miesięcy

opublikowano: 11-01-2018, 06:40

Należący do gołębiej frakcji w Rezerwie Federalnej, Charles Evans, szef oddziału Fed z Chicago podczas grudniowego posiedzenia FOMC (Komitetu Otwartego Rynku), odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych, opowiadał się za sześciomiesięcznym opóźnieniem decyzji o podniesieniu ceny pieniądza. Swoje stanowisko argumentował chęcią dania inflacji szansy na wzrost. Przegrał jednak tę debatę, a reszta podniosła stopy.

Cztery tygodnie później, kiedy to rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosły o prawie ćwierć punktu procentowego do około 2,6 proc. Evans pozostaje pesymistą co do perspektyw presji na wzrost cen w Stanach Zjednoczonych.

Charles Evans, szef Fed oddziału z Chicago
Zobacz więcej

Charles Evans, szef Fed oddziału z Chicago Bloomberg

Nie widzę żadnych dowodów potwierdzających to, że inflacja znacząco przyspiesza, a może nawet zdecydowanie rośnie-  powiedział Evans. 

Podczas konferencji ujawnił, że na spotkaniu władz banku centralnego USA w dniach 12-13 grudnia próbował forsować stanowisko, że " dobrze byłoby odłożyć wzrosty stóp procentowych aż do połowy tego roku, aby upewnić się, że problemy inflacyjne rozwiążą się same".

Podwyżka w grudniu była trzecim zaostrzeniem polityki pieniężnej w 2017 r. i miała miejsce w sytuacji gdy urzędnicy Fedu starali się równoważyć ryzyko związane z gorącym rynkiem pracy ze słabą inflacją, która przez większość ostatnich pięciu lat była poniżej celu  na poziomie 2 proc.

Evans i Neel Kashkari, szef Fed z Minneapollis byli przeciwni grudniowej podwyżce stóp procentowych i obaj wskazywali na niską inflację wśród powodów swojego sprzeciwu. Evans powiedział, że nie spodziewa się wzrostu inflacji do 2 procent do końca 2019 lub 2020 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Evans: należało wstrzymać się z podwyżką stóp na sześć miesięcy