Facebook zapłaci 5 mld USD grzywny

opublikowano: 24-07-2019, 22:00

Serwis Marka Zuckerberga dostał najwyższą w historii karę nałożoną na spółkę technologiczną przez Federalną Komisję Handlu.

Echem odbija się afera Cambridge Analytica. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission — FTC) wczoraj oficjalnie potwierdziła to, o czym media spekulowały już od tygodni: Facebook ma zapłacić 5 mld USD kary w związku z pamiętnym wyciekiem danych 87 mln użytkowników. Przypomnijmy, dane posłużyły do profilowania w kontekście preferencji wyborczych i mogły mieć istotny wpływ na podejmowane decyzje polityczne w ostatnich amerykańskich wyborach prezydenckich. Jak wylicza CNBC, kwota kary stanowi ok. 9 proc. przychodów, jakie serwis społecznościowy wypracował w 2018 r. Według FTC, która analizowała udział serwisu w aferze Cambridge Analytica od marca 2018 r., Facebook naruszył warunki umowy, która zobowiązywała go do czytelnego informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych podmiotom trzecim. W tym przypadku nie zostało to dochowane.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.
Zobacz więcej

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. Fot. Bloomberg

Dodatkowo Facebook będzie musiał utworzyć niezależny „komitet ds. prywatności”, którego zadaniem będzie bieżąca kontrola sposobu przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych facebookowiczów. Model nominacji członków komitetu uniemożliwia wpływ Marka Zuckerberga na jego działanie i podejmowane decyzje. FTC zapowiada również zewnętrzny nadzór nad powołanym organem nadzorczym.

Kelly Slaughter, komisarz FTC, zaznacza w osobnym oświadczeniu, że choć trudno oszacować rzeczywistą wartość ekonomiczną naruszeń Facebooka, to grzywna w wysokości 5 mld USD wydaje się niedoszacowana. Przypomina, że wraz z pojawieniem się pierwszych spekulacji o jej nałożeniu paradoksalnie wartość akcji Facebooka nieznacznie wzrosła. Może to oznaczać, że zdaniem rynku gigantycznej firmie pokroju Facebooka takie naruszenie może się po prostu opłacać i nie zaszkodzi jej kondycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu