Facebook zapłaci 5 mld USD grzywny

opublikowano: 24-07-2019, 22:00

Serwis Marka Zuckerberga dostał najwyższą w historii karę nałożoną na spółkę technologiczną przez Federalną Komisję Handlu.

Echem odbija się afera Cambridge Analytica. Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission — FTC) wczoraj oficjalnie potwierdziła to, o czym media spekulowały już od tygodni: Facebook ma zapłacić 5 mld USD kary w związku z pamiętnym wyciekiem danych 87 mln użytkowników. Przypomnijmy, dane posłużyły do profilowania w kontekście preferencji wyborczych i mogły mieć istotny wpływ na podejmowane decyzje polityczne w ostatnich amerykańskich wyborach prezydenckich. Jak wylicza CNBC, kwota kary stanowi ok. 9 proc. przychodów, jakie serwis społecznościowy wypracował w 2018 r. Według FTC, która analizowała udział serwisu w aferze Cambridge Analytica od marca 2018 r., Facebook naruszył warunki umowy, która zobowiązywała go do czytelnego informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych podmiotom trzecim. W tym przypadku nie zostało to dochowane.

Zanim FTC ukarała serwis społecznościowy Marka
Zuckerberga, rekordzistą był Google. Internetowy potentat w 2012 r. dostał
grzywnę w wysokości 22,5 mln USD za praktyki związane z ochroną prywatności
Zobacz więcej

FACEBOOK PRZESKOCZYŁ GOOGLE’A:

Zanim FTC ukarała serwis społecznościowy Marka Zuckerberga, rekordzistą był Google. Internetowy potentat w 2012 r. dostał grzywnę w wysokości 22,5 mln USD za praktyki związane z ochroną prywatności Fot. Bloomberg

Dodatkowo Facebook będzie musiał utworzyć niezależny „komitet ds. prywatności”, którego zadaniem będzie bieżąca kontrola sposobu przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych facebookowiczów. Model nominacji członków komitetu uniemożliwia wpływ Marka Zuckerberga na jego działanie i podejmowane decyzje. FTC zapowiada również zewnętrzny nadzór nad powołanym organem nadzorczym.

Kelly Slaughter, komisarz FTC, zaznacza w osobnym oświadczeniu, że choć trudno oszacować rzeczywistą wartość ekonomiczną naruszeń Facebooka, to grzywna w wysokości 5 mld USD wydaje się niedoszacowana. Przypomina, że wraz z pojawieniem się pierwszych spekulacji o jej nałożeniu paradoksalnie wartość akcji Facebooka nieznacznie wzrosła. Może to oznaczać, że zdaniem rynku gigantycznej firmie pokroju Facebooka takie naruszenie może się po prostu opłacać i nie zaszkodzi jej kondycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu