Fatalne wyniki spółek Buffetta (WYKRES DNIA)

Aż 2,7 mld USD kosztowały Warrena Buffetta słabe wyniki czterech okrętów flagowych jego imperium finansowego.

Aż o 2,7 mld USD spadła łącznie na pierwszych sesjach po podaniu wyników łączna wartość inwestycji należącego do Warrena Buffetta Berkshire Hathaway w Coca-Colę, IBM, Wells Fargo i American Express. To dopiero drugi raz w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy wszystkie cztery spółki na ogłoszenie wyników zareagowały przeceną. Wcześniej, w trzecim kwartale 2012 r., przeciętna przecena pierwszego dnia notowań sięgnęła 2,8 proc. Teraz wyniosła aż 4,2 proc.

Coca-Cola, której Berkshire Hathaway jest największym akcjonariuszem, straciła 6 proc., po tym jak nieoczekiwanie poinformowała, że w trzecim kwartale nieoczekiwanie spadły przychody. Publikacja raportu kosztowała Berkshire 1,04 mld USD. Tylko nieco mniejsze straty holding Buffetta odnotował na inwestycjach w IBM, Wells Fargo i American Express, gdzie również jest największym udziałowcem.

Wcześniej w tym roku Berkshire Hathaway stracił na sięgającej 42,5 proc. przecenie akcji brytyjskiego operatora supermarketów Tesco. Spółka odwołała prognozy wyników, przeprowadzono też znaczące zmiany w zarządzie. W rezultacie Berkshire zmniejszyło swój udział do 3 proc., a Warren Buffett powiedział w wywiadzie dla telewizji CNBC, że inwestycja w Tesco, rozpoczęta w 2006 r., była „wielką pomyłką”.

Zmiana kursu spółek należących do Berkshire Hathaway pierwszego dnia po opublikowaniu wyników kwartalnych. Źródło: Bloomberg.

Zmiana kursu spółek należących do Berkshire Hathaway pierwszego dnia po opublikowaniu wyników kwartalnych
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane