Finisz pozostawił spory niesmak

WST
26-04-2010, 22:08

Otwierająca nowy tydzień sesja na  amerykańskich giełdach toczyła się przez długi czas w dosyć dobrych nastrojach. O ile jednak w średniej Dow Jones, reprezentującej tradycyjne sektory gospodarki dominowała zdecydowanie wzrostowa tendencja, o tyle na rynku technologicznym było nerwowo, a wskaźnik Nasdaq falował. Końcówka zepsuła jednak dobre wrażenie i stała pod znakiem sporej niepewności.

Na finiszu sesji indeks DJ IA rósł symbolicznie o 0,01 proc. S&P500 zniżkował o 0,43 proc. zaś Nasdaq tracił 0,28 proc.

Przy braku istotnych danych makro uwaga handlujących skupiała się przede wszystkim na spółkach prezentujących wyniki kwartalne.

Relatywnie dobrymi rezultatami za pierwszy kwartał pochwalił się Caterpillar, gigant rynku ciężkiego sprzętu budowlanego. Spółka odnotowała pierwszy od siedmiu kwartałów dodatni wynik a dodatkowo podniosła całoroczną prognozę. Zysk na akcję wyniósł 50 centów (nie uwzględniając kosztów związanych ze zmianami w prawie zdrowotnym), przebijając szacunki analityków zakładających średnio poziom 39 centów. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek przychodów o ponad 11 proc.

Bardzo dobrze zaprezentował się również Whirpool. Jeden z największych na świecie producentów sprzętu AGD zyskiwał w reakcji na informację o podwyższeniu prognozy zysku na akcję do 8-8,50 USD z 6,50-7 USD. Analitycy oczekują EPS na poziomie 6,83 USD.

Pod kreską toczył się handel papierami banków w tym takich gigantów jak JPMorgan czy Goldman Sachs. To pokłosie obaw o negatywny wpływ na działalność instytucji finansowych nowych regulacji.

Wzięciem cieszyły się udziały spółek wydobywczych za co ”odpowiadał”  wzrost notowań surowców. Nie dotyczyło to niestety ropy, która odnotowała na finiszu ponad 1 proc. spadek. W górę szły wyceny m.in. akcji koncernu aluminiowego Alcoa oraz Freeport McMoRan Copper&Gold.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Finisz pozostawił spory niesmak