Firmom będzie łatwiej debiutować na giełdzie

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 20-11-2016, 22:00

Przedsiębiorcy z sektora MSP mogą starać się o dotacje, które pomagają zaistnieć na rynkach kapitałowych. Pieniądze daje 4 Stock

Ostatnio nastroje na warszawskim parkiecie nie są najlepsze. Już od dłuższego czasu spada zainteresowanie firm finansowaniem swojej działalności przez rynki kapitałowe. Zachęcić do tego może organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) konkurs 4 Stock. Batalię o dotacje będą mogły stoczyć firmy MSP w ramach poddziałania 3.1.5. programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój” (POIR). Celem tego instrumentu jest wsparcie małego i średniego biznesu w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub dłużnym. W poprzedniej unijnej siedmiolatce do aktywności na parkiecie zachęcał przedsiębiorstwa podobny instrument z programu „Innowacyjna Gospodarka”.

— W porównaniu z perspektywą finansową 2007-13 dofinansowanie będzie można uzyskać również na przeprowadzenie emisji kapitału dłużnego. Powinien na tym skorzystać rynek Catalyst. Na wsparcie mogą liczyć firmy z sektora MSP, które mają utrudniony dostęp do finansowania. Należy podkreślić, że ustalenie statusu MSP nie zawsze jest zadaniem łatwym. W praktyce najczęściej warunkiem brzegowym jest liczba pracowników — mniej niż 250 osób, ale istotne są również powiązania funkcjonalne między różnymi firmami, wspólne działanie grupy osób czy wywieranie wpływu na decyzje gospodarcze w ramach grupy przedsiębiorstw — zwraca uwagę Magda Burnat-Mikosz, liderka zespołu B+R i innowacyjności w Deloitte.

Przed złożeniem wniosku o grant warto zapoznać się z definicją przedsiębiorcy MSP zawartą w unijnym prawie.

— Sprawa jest istotna, bo błędne zakwalifikowanie wnioskodawcy jako firmy z sektora MSP może zostać wykryte nawet już po otrzymaniu dofinansowania i zakończyć się odebraniem dotacji — przestrzega Mikołaj Wietrzny, starszy konsultant PwC.

Wysokie koszty

Firmy mogą starać się o dotacje w wysokości połowy kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalna kwota dofinansowania zależy od rodzaju przedsięwzięcia i wynosi od 60 do 80 tys. zł. Firmy mogą powalczyć o dofinansowanie wydatków dotyczących zakupu usług doradczych związanych z emisją nowej serii akcji i wprowadzeniem ich na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, alternatywny NewConnect lub zagraniczny rynek regulowany. Drugi typ projektów przewiduje wsparcie usług doradczych dotyczących emisji i wprowadzenia obligacji na rynek Catalyst.

— Przygotowanie do debiutu na GPW czy NewConnect jest procesem pracochłonnym i kosztownym, co może odstraszać mniejsze spółki. Nowy instrument PARP daje możliwość sfinansowania nawet do 50 proc. kosztów takiego debiutu. Zakres wydatków został szczegółowo zdefiniowany w regulaminie konkursu. Jest w nim zawarty szeroki wachlarz kosztów, głównie usług doradczych związanych z wejściem na wybrany rynek lub emisją obligacji. Dla firm myślących o IPO na rynku kapitałowym otrzymanie dofinansowania powinno być odczuwalną pomocą — ocenia Mikołaj Wietrzny.

Trudny dostęp

Z badania Deloitte „Diagnoza ekosystemu start-upów w Polsce” wynika, że młode innowacyjne firmy mają ograniczony dostęp do kapitału.

— Większość start-upów nie jest gotowa na IPO czy tradycyjne finansowanie obligacjami. Inicjatywa 4 Stock może ułatwić wyjście inwestorom prywatnym i funduszom, które zaangażowały się kapitałowo na wcześniejszym etapie rozwoju firmy. W ten sposób może się poprawić płynność całego rynku — podkreśla Magda Burnat-Mikosz. 4 Stock ma pomóc drobnemu biznesowi zaistnieć również na zagranicznych rynkach regulowanych. Może to być ciekawa alternatywa dla firm z apetytem na ekspansję globalną. I to nie tylko dla spółek technologicznych, które stawiają na zagraniczną działalność.

— Ze Stanów Zjednoczonych płynie przykład opóźniania momentu IPO i dłuższegookresu finansowania od funduszy inwestycyjnych lub inwestorów branżowych, w szczególności w sektorze ICT. Patrząc na nasz rynek i wyniki poprzedniego naboru działania 3.1.5.

— wśród firm rekomendowanych do otrzymania wsparcia są zarówno przedstawiciele sektorów tradycyjnych, jak i firmy IT. Nie brakuje, co bardzo cieszy, przykładów sukcesów przedsiębiorców notowanych na GPW i NewConnect z tej branży, np. producentów gier — zaznacza liderka zespołu B+R i innowacyjności w Deloitte.

Dotacyjny hit

Pierwszy konkurs 4 Stock, który rządowa agencja przeprowadziła na początku tego roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Unijną kasę otrzymało 40 firm. Najwięcej przedsiębiorców dostało pieniądze na pozyskanie kapitału z rynku NewConnect. Maksymalne wsparcie w tym przypadku wynosiło 100 tys. zł. Budżet obecnego konkursu to ponad 14,3 mln zł. Firmy będą mogły składać wnioski w czterech etapach. Pierwszy zakończy się 20 lutego 2017 r., a ostatni 20 listopada 2017 r.

— Kluczowe dla otrzymania wsparcia jest przedstawienie we wniosku o dofinansowanie planowanego przeznaczenia funduszy otrzymanych z nowych emisji akcji lub obligacji. Pozyskany kapitał musi być wydany na innowacyjne przedsięwzięcia, czyli wprowadzenie na rynek nowego lub ulepszonego produktu, technologii lub też innowacji marketingowej czy organizacyjnej w przedsiębiorstwie. Ponadto istotne jest, aby wskazany przez wnioskodawcę podmiot, który będzie świadczył usługi doradcze w ramach projektu, miał odpowiednie uprawnienia. W przypadku rynków krajowych powinno to być biuro maklerskie lub autoryzowany doradca figurujący w rejestrze publikowanym przez GPW — wyjaśnia Wojciech Kwiatkowski, ekspert od dotacji unijnych z firmy doradczej Crido Taxand.

Również ważnym elementem oceny wniosku jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności do sfinansowania projektu. Dotyczy to kosztów całego przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że większa część unijnej kasy (70 proc.) jest wypłacana dopiero po pozyskaniu kapitału z nowej emisji i wprowadzeniu akcji lub obligacji na rynek.

WIĘCEJ INFORMACJI: http://poir.parp.gov.pl/nabor-wnioskow/ ogloszenie-o-konkursie-do-dzialania-3-1poddzialanie-3-1-5-w-2016-r

 Najważniejsze zasady konkursu z dotacjami z poddziałania 3.1.5 4 Stock POIR

Kto może starać się o dotacje Mikro-, małe i średnie firmy

Do kiedy można składać wnioski Etap I — od 21 listopada do 20 lutego 2017 r. Etap II — od 21 lutego 2017 r. do 20 maja 2017 r. Etap III — od 21 maja 2017 r. do 20 sierpnia 2017 r. Etap IV — od 21 sierpnia 2017 r. do 20 listopada 2017 r.

Budżet konkursu 14,3 mln zł, w tym: — Projekty zlokalizowane w województwie mazowieckim: 789 tys. zł — Projekty realizowane w pozostałych województwach: ponad 13,5 mln zł

Rodzaj wspieranych projektów Projekty dotyczące zakupu przez wnioskodawcę usług doradczych na przygotowanie niezbędnej dokumentacji do pozyskania kapitału o charakterze udziałowym na rynkach kapitałowych (GPW, NewConnect, zagraniczne rynki regulowane) lub o charakterze dłużnym poprzez emisję obligacji na rynku Catalyst.

Maksymalna wartość kosztów projektu W zależności od rynku, dla którego przygotowywana jest dokumentacja: — NewConnect (100 tys. zł) — GPW (800 tys. zł) — zagraniczne rynki regulowane (800 tys. zł) — Catalyst (wprowadzenie obligacji — 80 tys. zł, wprowadzenie kolejnej emisji obligacji — 60 tys. zł)

Organizator naboru Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu