FOMC obniżył stopę o 25 pkt. bazowych

opublikowano: 18-09-2019, 20:10

FOMC obniżył główną stopę drugi raz w tym roku, ale jego członkowie są podzieleni co do potrzeby dalszego luzowania.

Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa została obniżona o 25 pkt. bazowych do 1,75-2,0 proc. „w związku z implikacjami globalnego rozwoju perspektyw gospodarczych, a także słabnącej presji inflacyjnej”.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Choć wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, osłabły inwestycje biznesu w dobra trwałe i eksport – wskazał FOMC, podtrzymując zobowiązanie do „działania właściwego do podtrzymania ekspansji”.

W głosowaniu za cięciem o 25 pkt. bazowych trzech członków FOMC zgłosiło odmienne zdanie, co nie zdarzyło się od września 2016 r. Szef Fed w Bostonie Eric Rosengren i szefowa Fed  w Kansas City Esther George nie chcieli cięcia o 25 pkt. bazowego, bo opowiadali się za utrzymaniem dotychczasowej wysokości stopy. Szef Fed w St. Louis James Bullard nie chciał cięcia o 25 pkt., bo wolał cięcie o 50 pkt. bazowych.

Projekcja „dot-plot” pokazała podział opinii w FOMC. Siedmiu członków oczekuje, że będzie jeszcze jedna obniżka stopy w tym roku. Pięciu nie chce już żadnej po dokonanej w środę. Pięciu nie chciało żadnej już po lipcowej. Mediana wskazuje na brak podwyżek w tym i przyszłym roku, ale ogólny układ jest bardziej gołębi niż dotychczas.

Fed przedstawił także nowe prognozy:

Mediana szacunków wskazuje, że główna stopa ustabilizuje się na 1,9 proc. po środowej decyzji i pozostanie tam do końca 2020 roku, a potem wzrośnie do 2,1 proc. w 2021 i 2,4 proc. w 2022 roku.

Stopa bezrobocia ma wynosić na koniec roku ok. 3,7 proc., czyli 0,1 pkt. procentowego powyżej poziomu z czerwca. 2020 rok ma kończyć na takim samym poziomie. W dłuższej perspektywie ma wynosić 4,2 proc.

Uczestnicy posiedzenia nadal prognozują, że do 2021 roku nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny wynoszący 2,0 proc.
 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA