Czytasz dzięki

Forint słabnie po interwencji słownej wiceprezesa banku centralnego

opublikowano: 26-06-2020, 11:58

Forint słabnie w piątek po tym jak nowy wiceszef banku centralnego powiedział, że dostrzega przestrzeń do dalszej obniżki stóp procentowych po zaskakującym cięciu we wtorek, informuje Reuters.

Barnabas Virag powiedział, że bank centralny Węgier może obniżyć główną stopę o kolejne 15 pkt. bazowych w lipcu dając do zrozumienia, że to maksymalny potencjalny ruch.

Zobacz więcej

Forinty

Bloomberg

Forint osłabił się o 0,34 proc. do 354,95 za euro.

We wtorek bank centralny Węgier nieoczekiwanie obniżył główną stopę o 15 pkt. bazowych do 0,75 proc. Osłabiło to forinta do ok. 355 za euro. Bank dawał wówczas do zrozumienia, że była to jednorazowa zmiana, mająca wesprzeć gospodarkę.

- Chcielibyśmy utrzymać bezpieczny dystans od poziomu bliskiego 0 proc. gdzie obniżyły stopy banki centralne Polski i Czech – powiedział Virag. – Jeśli sytuacja będzie rozwijała się pozytywnie na rynkach w przyszłym miesiącu i forint się umocni, wówczas bank centralny może spokojnie obniżyć stopę w lipcu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane