Francja: produkcja przemysłowa pozytywnie zaskoczyła

opublikowano: 10-07-2019, 10:12

Druga pod względem wielkości gospodarka strefy euro odnotowała silny wzrost produkcji przemysłowej w maju, co pozytywnie wyróżnia Francję na tle całego bloku walutowego.

Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4 proc. w porównaniu do maja 2018 r. czemu sprzyjało zwiększenie produkcji farmaceutycznej i ożywienie w sektorach motoryzacyjnym i chemicznym. To najsilniejszy wzrost od 2017 r., przebijający nawet najbardziej optymistyczne prognozy ekonomistów.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 2,1 proc. przy medianie prognoz na poziomie 0,2 proc. i 0,5-proc. wzroście miesiąc wcześniej po korekcie z 0,4 proc.

Dane z Francji jeszcze bardziej zamazują zróżnicowany obraz gospodarki strefy euro, która od miesięcy jest hamowana przez trudności w niemieckim przemyśle. Ta słabość skłoniła ekonomistów do przewidywania, że Europejski Bank Centralny wkrótce doda nowe bodźce stymulacyjne.

Dobre wyniki francuskiego przemysłu pomogą podnieść perspektywy danych o produkcji przemysłowej w strefie euro, które mają zostać opublikowane w piątek. sugerują wzrost o około 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym – oceniła Maeva Cousin, ekonomistka Bloomberga odpowiedzialna za strefę euro..

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy