Francja zacznie egzekwować oszczędzanie wody, kraj stoi w obliczu poważnych susz

  • Alicja Skiba
opublikowano: 26-02-2023, 13:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najsuchsza zima w historii Francji oznacza dla kraju “stan alarmowy” przed nadchodzącymi suszami latem, jak przekazał francuski minister ds. transformacji ekologicznej Christophe Bechu w niedzielnym wywiadzie dla “Le Journal du Dimanche”. Władze zamierzają egzekwować ograniczenia w zużyciu wody.

Minister Bechu będzie rozmawiał w poniedziałek z przedstawicielami resortu w regionach francuskich i poprosi ich o “podjęcie środków, które pozwolą oszczędzać wodę już teraz”.

Francja radzi sobie gorzej z recyklingiem wody, niż Włochy i Hiszpania

Działania rządowe miałyby obejmować nakładanie ograniczeń na osoby prywatne i rolników tam, gdzie to konieczne, zapowiedział polityk.

W dłuższej perspektywie Francja powinna skupić się na poprawie rejestrowania wycieków wodny i recyklingu zużytej wody, który zdaniem Bechu jest w tyle za krajami taki, jak Włochy i Hiszpania.

W lutym najmniej deszczu od 1959 r.

Francja zmagała się z poważnymi suszami latem 2022 r., co znacznie obniżyło poziomy wody w kraju, podał Bloomberg. Sytuację pogorszyła dodatkowo sucha zima - w lutym spadło najmniej deszczu w historii pomiarów dotyczących tego miesiąca, czyli od 1959 r.

“Sytuacja jest poważniejsza niż rok temu o tej samej porze i jesteśmy dwa miesiące do tyłu, jeśli idzie o uzupełnienie zasobów wód gruntowych” - powiedział Bechu.

Macron: “Kraj musi wprowadzić plan trzeźwości wodnej”

Komentarze polityka polityka pojawiły się po tym, jak prezydent Emmanuel Macron ogłosił, że nastąpił “koniec obfitości” w wykorzystywaniu wody. “Kraj musi postępować z wodą, tak jak postąpił z energią, wprowadzić plan trzeźwości” - powiedział w sobotę podczas targów rolniczych w Paryżu.

“Wszyscy - obywatele, przemysłowcy, służby, społeczności lokalne, rolnicy - musimy być uważni na zasób, który staje się deficytowy” - zaznaczył prezydent Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg, “Le Journal du Dimanche”

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane