Fundamentalne zmiany w finansowaniu energetyki

Komentarz partnera Marek Kasicki, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Finansowych
opublikowano: 30-05-2021, 20:00

Rosnąca potrzeba dbania o środowisko wpływa na trendy rozwoju ekonomicznego i sektora finansowego. Widać to szczególnie w energetyce, która jest kluczowa z punktu widzenia transformacji polskiej gospodarki, zmierzającej w bardziej „zielonym” kierunku. To tu bowiem zachodzą i zachodzić będą największe, fundamentalne zmiany, wymagające wielomiliardowych inwestycji. Zastąpienie dotychczasowych źródeł konwencjonalnych nowymi, zero- i niskoemisyjnymi nie będzie zadaniem ani łatwym, ani tanim.

Jak już zaznaczyłem, zmiany trendów dotyczą sektora finansowego. Dzięki temu duże przedsiębiorstwa, które potraktują transformację energetyczną jako szansę, liczyć mogą na nowe, wartościowe instrumenty finansowe. Na przykładzie Energi z Grupy ORLEN warto przypomnieć narzędzie finansowe, które w 2019 roku spółka uzyskała jako pierwsza w Polsce. Mowa o kredytach ESG-linked loan, czyli finansowaniu, w przypadku którego wysokość kosztów obsługi jest kształtowana przez ocenę niezależnego, zewnętrznego audytora uzyskaną w rankingu ESG. To z jednej strony cenny instrument finansowy, ponieważ pozwala na korzystne kształtowanie warunków spłaty. Z drugiej zaś strony stanowi dodatkowy bodziec sprzyjający zrównoważonemu i proekologicznemu rozwojowi firmy.

Poziom ratingu ESG zależny jest od oceny działań i rozwiązań realizowanych w danym przedsiębiorstwie w takich obszarach jak środowisko, społeczna odpowiedzialność biznesu oraz ład organizacyjny. Co do zasady niedozwolone jest wykorzystywanie otrzymywanych środków na inwestycje np. budowy aktywów węglowych.

Aktualnie Energa korzysta z dwóch kredytów w formule ESG-linked loan, na kwoty odpowiednio 2 mld zł i 120 mln EUR. Co więcej, w ostatnim rankingu agencji Vigeo Eiris uzyskała rekordowo wysoki wynik 46 punktów. Jako firma od dawna zaangażowana w rozwój OZE i wdrażająca w swoich strukturach zasady zrównoważonego rozwoju Energa może służyć jako dobry przykład tego jak optymalnie wykorzystywać kredyty ESG napędzające jej rozwój.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zieloną gospodarkę wspierają

Organizator

Puls Biznesu

Patroni honorowi

Ministerstwo infrastruktury Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Polecane