Fundusz kontroluje sytuację w firmie

Arkadiusz Rojek
opublikowano: 09-06-2003, 00:00

Wbrew powszechnej opinii, obecność funduszu venture capital w firmie nie oznacza oddania władzy w cudze ręce.

Bieżąca praca spółek niezwykle rzadko podlega wpływom funduszu, a podstawowym obowiązkiem zarządu wobec inwestora jest rozliczenie się z założonego planu. Głównym polem działania funduszu jest, obok kontroli, tworzenie strategii spółki.

— Nieraz zgłaszają się do nas przedsiębiorcy czy wynalazcy z dobrym produktem, ale zupełnie bez zaplecza. Wtedy pomagamy w znalezieniu doświadczonego menedżera, który pomoże w prowadzeniu firmy — opowiada Witold Grabowski z Renaissance Partners.

Wprowadzenie zewnętrznych menedżerów do firmy może rodzić konflikty — za przykład może posłużyć konflikt pomiędzy firmą kurierską Stolica a funduszem Enterprise Investors.

Konflikty pomiędzy udziałowcami nie są jednak regułą w spółkach portfelowych. Większość firm chwali sobie sporą wolność działania.

— Spotkania z partnerem odbywają się, w zależności od sytuacji, przynajmniej co kilka tygodni. Nasz inwestor ma w zasadzie głos tylko doradczy, ale często jest dla nas inspiracją — mówi Rafał Szczepanik, wiceprezes Communication Partners, operatora vortalu pracuj. pl.

— Fundusz pełni rolę nadzorczą. Rozmawia na temat wyników, kontroluje plany finansowe, konsultuje większe przedsięwzięcia, pomaga też w zakresie finansów i consultingu zarządczego. Nie wtrąca się do spraw operacyjnych — mówi Maciej Jankowski, prezes DD Media, wydawcy tygodnika „Dzień Dobry”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusz kontroluje sytuację w firmie