FUNDUSZE VC ZWIĘKSZA INWESTYCJE W INTERNET

Mariusz Zielke
03-02-2000, 00:00

FUNDUSZE VC ZWIĘKSZA INWESTYCJE W INTERNET

W tym roku dojdzie do szeregu spektakularnych wejść inwestorów finansowych do spółek informatycznych

Do niedawna fundusze venture capital niechętnym okiem spoglądały na sektor IT, koncentrując swoje inwestycje w większych spółkach z innych branż. Ale dziś jest już inaczej i w roku 2000 fundusze venture capital zapowiadają wzrost akwizycji w sektorze firm informatycznych, a zwłaszcza związanych z Internetem.

Wczoraj doszło do kolejnej dużej akwizycji firmy IT przez fundusz venture capital (VC). Amerykański Advent i holenderski bank FMO, za pośrednictwem firmy Copernicus, zarządzającej funduszem Poland Investment Found, przejęły 55 proc. udziałów w spółce Hogart, zajmującej się konsultingiem informatycznym i wdrażaniem pakietów ERP. Inwestycje planowane są na 10 mln USD. Jeśli tak się stanie, będzie to największy wkład VC w polską spółkę z branży IT (szerzej piszemy o tym na stronie 8).

W stronę Internetu

Dotychczas fundusze VC niewiele inwestowały w polską informatykę i Internet. Tę małą aktywność finansiści tłumaczą niewielkim zapotrzebowaniem na kapitał ze strony takich podmiotów.

— Funduszom nie opłaci się inwestować w małe firmy o niewielkim zapotrzebowaniu na kapitał, gdyż w takim wypadku stosunek potencjalnego zysku do kosztów jest mało zachęcający — tłumaczy Piotr Wypych z Copernicusa.

Ponadto inwestycje w spółki internetowe są najbardziej ryzykowne, a większość obecnych w Polsce funduszy nie jest w stanie monitorować dużej grupy spółek. Nie zmienia to faktu, że w ten sposób fundusze przespały najlepszy moment na inwestowanie w firmy świadczące usługi dostępowe do sieci czy portale internetowe. Wykorzystali to inwestorzy branżowi, tacy jak Prokom czy Softbank.

— Najlepszy moment na inwestowanie w niektóre sektory Internetu już minął. Wraz z rozwojem rynku inwestycje VC są coraz trudniejsze. Niemniej w branży internetowej zostało jeszcze wiele możliwości — uważa Robert Kitłowski z Caresbac Polska.

— Konsolidacja zaczęła się wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Inwestor finansowy nigdy nie wygra z branżowym — dodaje Witold Grabowski z Renaissance Partners.

Zaznacza, że dzięki przyspieszonemu rozwojowi rynku, dla VC pojawią się większe możliwości wyjścia ze spółek IT, a co za tym idzie — firmy tego typu będą dla inwestorów bardziej interesujące.

Konkurencja dla VC

Witold Grabowski jest też przekonany, że w tym roku usłyszymy o kilku spektakularnych przejęciach spółek powiązanych z Internetem. Zdaniem konsultantów, rosnąć będą przede wszystkim akwizycje w firmy o dużej wartości dodanej, dysponujące kreatywnymi zespołami pracowników.

— Spadnie zainteresowanie dystrybucją i produkcją komputerów, natomiast wzrośnie udział firm typu ASP (application service provider), konsultingowych, związanych z usługami e-commerce oraz portalami specjalistycznymi — prognozuje Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management.

Specjaliści uważają też, że rynkowi inernetowemu dobrze wróży coraz większa aktywność funduszy specjalizujących się w branży IT. Obok MCI, posiadacza walorów m.in. portalu Poland.com, w ubiegłym roku na polskim rynku pojawił się niemiecki koncern bmp AG, który kupił 40 proc. udziałów w spółce IDS, świadczącej usługi dostępowe dla sektora oświatowego. Bmp zamierza jeszcze w tym roku zainwestować w dziesięć kolejnych firm.

— Fundusze typu MCI czy bmp są czymś pomiędzy inwestorem finansowym a branżowym. Bardziej interesują nas projekty niszowe, w które zwykłe fundusze venture capital boją się inwestować —oświadcza Tomasz Czechowicz.

— Pojawienie się funduszy specjalistycznych jest korzystne, bo pozwoli na zwiększenie wartości spółek internetowych, które staną się przez to bardziej interesujące dla większych inwestorów. Finansowanie w dwóch etapach jest najlepszym wyjściem dla obydwu stron — uważa Piotr Wypych.

Najwięksi ostrożnie

Enterprise Investors, firma zarządzająca trzema funduszami, jest największym inwestorem w polskie spółki informatyczne. Jednak 25 mln USD (ponad 100 mln zł) przelanych na konta spółek IT stanowi tylko dwudziestą część polskiego portfela EI.

— Jesteśmy pierwszą firmą, która zainwestowała i zarobiła na IT — mówi Iwona Drabot z EI.

Chodzi tu o akcje Computer-Landu, które EI sprzedała osiem razy drożej od ceny nabycia.

— Rozwijamy naszą strategię internetową. Inwestycje takie będą stanowić 20 proc. naszego aktywnego funduszu — dodaje Robert Manz, wiceprezes EI.

Podobnie ostrożnie inwestował Renaissance Partners.

— Nie można rozgraniczać spó-łek IT i internetowych. Często firmy pozycjonujące się w innych sektorach rynku bardzo poważnie myślą o Internecie i mają ciekawe plany na działalność związaną z tym medium — twierdzi Piotr Wypych.

Problem z wyceną

Fundusze narzekają na problemy z wyceną spółek internetowych.

— Wiele spółek internetowych powstało spontanicznie, bez biznesp-lanów i określonych perspektyw rozwoju. Wzrost znaczenia Internetu na Zachodzie powoduje, że wielu z właścicieli ma wygórowane wyobrażenie o wartości prowadzonych przez siebie firm — uważa Błażej Dymaczewski z firmy Pio- neer Investment Fund.

SĄ SKOSTNIAŁE: Obecne w Polsce fundusze venture capital zbyt bojażliwie podchodzą do firm internetowych. Inwestują konserwatywnie — w najbardziej bezpieczne sektory rynku — krytykuje Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management. fot. ARC

ZNALEŹĆ LIDERA: Możliwości inwestycji w spółki internetowe jest mnóstwo. Chodzi jednak o to, żeby z długiej listy ofert wyłowić firmę, która ma szansę stać się liderem — mówi Witold Grabowski z firmy Renaissance Partners. fot. GK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FUNDUSZE VC ZWIĘKSZA INWESTYCJE W INTERNET