Fuzje i przejęcia dopadła stabilizacja

KAJ
opublikowano: 12-04-2012, 00:00

W 2011 r., mimo polkomtelowych fajerwerków, sektor M&A w Polsce zaliczył spadki. Na tłuste lata trzeba poczekać.

Rok do roku liczba fuzji i przejęć w Polsce spadła o 11 proc. Według raportu CMS i DealWatch, po szczytowym 2010 r. nadszedł też spadek wartości transakcji. Ich suma w 2011 r. wyniosła 17,5 mld EUR i była niższa od tej z 2010 r. o 16 proc.

Zdaniem analityków, te wyniki pokazują, że mimo ubiegłorocznych fajerwerków na rynku fuzji i przejęć w Polsce dopadła nas mała stabilizacja. W 2012 r. czeka nas około pół tysiąca transakcji wartych niemal 60 mld zł. Przy czym nie należy spodziewać się wystrzałów na miarę Polkomtela. Jeśli pojawi się bardzo duży projekt, to raczej z portfela skarbu państwa.

Podkręcić tempo

— Ubiegły rok wyróżniały właśnie duże transakcje. Gdyby odjąć je od całej puli, okazałoby się, że nie był to wcale tłusty okres. W 2012 r. wiele branż wyczuwa słabnącą koniunkturę, stąd nie ma tak wielkiej chęci do konsolidacji. Jednak zakładam, że już niedługo nadejdą lepsze lata — podkreśla Andrzej Bartos, partner zarządzający funduszem Innova Capital, który w połowie zeszłego roku zainwestował w Emitela.

Zdaniem Helen Rodwell, kierującej departamentem transakcji i prawa spółek CMS dla Europy Środkowo-Wschodniej, kryzys będzie miał na rynku dwa oblicza.

— Sytuacja w Eurolandzie może spowolnić ruchy na rynkach kapitałowych i obniżyć aktywność potencjalnych stron transakcji. Ale z drugiej strony wierzymy, że kryzys będzie także czynnikiem wpływającym na restrukturyzację i sprzedaż aktywów oraz tempo prywatyzacji — podkreśla Helen Rodwell.

Kryzysowa spekulacja

Czy kryzys spowoduje, że spadną wyceny spółek w najgorętszych sektorach, takich jak np. technologie? Andrzej Bartos uważa, że tu fundusze private equity nie mają co liczyć na superokazje. Sprzedający nie zamierzają spuszczać z tonu.

— Nie widzę, by oczekiwania cenowe spadały, pomimo spadku wycen na giełdzie. Oczywiście mogą zdarzać się z pozoru atrakcyjne oferty, ale będą to raczej okazje do spekulacji, a nie solidne biznesy — ocenia szef Innovy Capital.

Według danych CMS/ DealWatch, w ubiegłym roku liczba fuzji i przejęć w naszym regionie Europy wzrosła o 12 proc. Jednak ich łączna wartość była na poziomie z 2010 r., czyli 150 mld USD. To, że nie obserwowaliśmy spadków, zawdzięczamy aktywności inwestorów w Rosji, gdzie zwyżki sięgnęły niemal 10 proc.

Tym samym udział tamtejszego rynku w wartości transakcji w regionie osiągnął 65 proc. Druga w tym zestawieniu Polska ma udziały na poziomie 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu