Czytasz dzięki

Fuzje z potężnym odbiciem w trzecim kwartale

ARŻ
opublikowano: 02-10-2020, 17:13

Mergermarket opublikowała podsumowanie globalnych przejęć w trzech zakończonych kwartałach 2020 roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, po zniesieniu najbardziej restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią w większości krajów, zaobserwowano potężny, 256-procentowy wzrost transakcji o wartości powyżej 5 mld USD.

Fuzje o ujawnionej wartości powyżej 5 mld USD wzrosły gwałtownie o 256 proc. kwartał do kwartału. 32 duże przejęcia osiągnęły łączną wartość 451,3 mld USD. Takich wyników nie odnotowano od czwartego kwartału 2015 roku.

Dolary amerykańskie
Zobacz więcej

Dolary amerykańskie fot. Bloomberg

Dwie największe transakcje to zakup rurociągów od PetroChina przez PipeChina za 49,1 mld USD oraz przejęcie NTT DoCoMo przez Nippon Telegraph and Telephone Corporation za 40,4 mld USD.

Niewidziana od dawna suma fuzji nie zdołała wymazać trudnej pierwszej połowy roku, która upłynęła pod znakiem anulowanych transakcji. W trzech kwartałach łączna wartość przejęć sięgnęła 1,86 bln USD. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 2,56 bln USD, co oznacza spadek o 27,9 proc.

Najbardziej aktywne były sektory technologii, telekomunikacji oraz mediów. W okresie od czerwca do września dokonano w nich 760 przejęć o wartości 301,2 mld USD.

W trzecim kwartale na rynku europejskim doszło do 1244 transakcji o łącznej wartości 164,6 mld USD, co oznacza wzrost o 54,8 proc. w porównaniu z drugim kwartałem. Cztery fuzje opiewały na więcej niż 5 mld USD. Największą z nich było nabycie za 40 mld USD brytyjskiego producenta procesorów ARM przez amerykańską Nvidię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane