Galileo opanowany przez Polaków

Polska ma szansę stać się europejską potęgą technologii satelitarnych. Będziemy mieć wkład w budowę systemu nawigacji Galileo

Na 25 projektów związanych z rozwojem europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, jakie w najbliższym czasie sfinansuje Komisja Europejska, aż pięć pochodzi z Polski. To spory sukces naszych firm i instytucji naukowych. Pieniądze będą pochodzić z programu ramowego Horyzont 2020, a dokładnie programu badania przestrzeni kosmicznej i wykorzystania technologii kosmicznych — Galileo. Pełna pula przeznaczona na stworzenie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej sięga 6,3 mld EUR.

Zobacz więcej

Polskie firmy, pracujące nad technologiami kosmicznymi i systemami nawigacji satelitarnej, powoli wybijają się na tle Europy. Zachętą dla nich mogą być dobre perspektywy dla tego sektora. Bloomberg

Technologie kosmiczne z Polski

Oto polscy czempioni. Finansowanie otrzyma firma Elproma Elektronika (dotacja 325 tys. EUR), która w najbliższych latach poszuka sposobu na wykorzystanie systemu nawigacji satelitarnej Galileo do precyzyjnego pomiaru czasu.

Zadaniem Instytutu Geodezji i Kartografii (128 tys. EUR) będzie natomiast opracowanie narzędzi usprawniających transport i logistykę w Europie. Blue Dot Solutions (31 tys. EUR) zaangażuje się w prace nad formułą wykorzystania systemu Galileo w lotnictwie cywilnym. Zadaniem kolejnej firmy, Astri Polska z Warszawy (125 tys. EUR), oferującej zdjęcia satelitarne i narzędzia do wizualizacji obiektów, będzie przeprowadzenie szkoleń dla instytucji naukowych i firm.

Takich przedsiębiorstw w przyszłości w Polsce może się zrodzić więcej. Pieniądze z Unii otrzyma również fundusz inwestycyjny Black Pearls (188 tys. EUR), który zobowiązał się wesprzeć w rozwoju 10 polskich projektów, rozwijanych właśnie w sektorze nawigacji satelitarnej.

— Z całej Europy do konkursu zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Aż jedna piąta wszystkich, które otrzymały dofinansowanie, będzie realizowana we współpracy z polskimi partnerami. Pod względem liczby udziałów w konsorcjach Polska ma ósme miejsce wśród 45 państw z całego świata — wylicza Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020.

Konkurencja dla Stanów i Rosji

Europa próbuje zwiększyć swoją aktywność w sektorze technologii kosmicznych i systemów satelitarnych. Galileo ma stanowić alternatywę dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. Unia kładzie więc duży nacisk na wspieranie nowatorskich projektów i badania w sektorze nawigacji satelitarnych. Zwiększyć wysiłki nakazują też analizy rynkowe. Szacuje się, że w 2020 r. sektor ten może osiągnąć wartość 250 mld EUR.

Wyliczenia Unii Europejskiej wskazują, że do tego czasu w użytku będzie już ponad 3 mld odbiorników nawigacji satelitarnej. Duży wpływ na to będzie mieć dynamiczny rozwój telefonii komórkowej i urządzeń mobilnych. Tak dobre perspektywy rynkowe przyciągają więc również polskich przedsiębiorców.

— Wyraźnie wzmacniamy nasz potencjał w obszarze nawigacji satelitarnej. Widać to w rosnącej liczbie polskich firm działających w tej branży. Technologie kosmiczne powoli stają się naszą specjalnością także w programie Horyzont 2020 — zauważa Piotr Świerczyński, ekspert od technologii kosmicznych z Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.

A Polska dopiero od trzech lat jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, organizacji współpracującej w zakresie finansowania nowych projektów właśnie z Komisją Europejską.

Polskie technologie kosmiczne

2011 — Łazik Magma 2, zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej, wygrał zawody Challenge

2012 — Pierwszy polski sztuczny satelita (PW-SAT) został wyniesiony na orbitę. 2012 — Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej

2013-2014 — Kolejne polskie satelity — Lem i Heweliusz — zostały wystrzelone na orbitę

2014 — Lądowanie na komecie misji Rosetta. Na pokładzie lądownika Philae, który został zrzucony z orbitera na kometę 67P, znajduje się Penetrator MUPUS z aparaturą naukową. Penetrator został opracowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN

2014 — Powstała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Galileo opanowany przez Polaków