Garaż do rozliczenia w PIT

opublikowano: 12-12-2012, 00:00

Garaż przenośny można zaliczyć do kosztów firmy, jeżeli będzie wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

Parkowanie firmowych samochodów w specjalnie do tego celu nabytych kontenerach nie jest przeszkodą ani do zaliczenia tych kontenerów do środków trwałych, ani do uznania ich za koszty uzyskania przychodów i możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazuje jednak warunki, które muszą być spełnione, aby podatnik mógł w ten sposób rozliczyć ich zakup.

W wydanej w tym miesiącu indywidualnej interpretacji podatkowej zaznaczył, że garaże te muszą być zdatne do użytku i wykorzystywane przez przedsiębiorcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok.

Garażowanie pod domem

O interpretację wystąpił podatnik, prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Ma zamiar kupić trzy żelbetonowe kontenery, będące garażami przenośnymi niezwiązanymi z gruntem. Ich koszt przekracza 3500 zł netto. Przedsiębiorca chce przechowywać w nich auta, które są środkami trwałymi firmy, i w ten sposób użytkować je dłużej niż rok. Garaże będą usytuowane w miejscu zamieszkania, a nie prowadzenia działalności.

Dyrektor warszawskiej izby przypomniał, że określony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, jeśli pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i musi być poniesiony dla osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Ponadto zakup nie może znajdować się na liście wydatków wyłączonych z takich kosztów i musi być właściwie udokumentowany. Tak wynika z regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), któremu podlega przedsiębiorca.

Wybór amortyzacji

W interpretacji podkreślono, że obowiązek jednoznacznego wykazania wspomnianego związku wydatków z przychodami z działalności spoczywa na podatniku. Stwierdzono ponadto m.in., że amortyzacji podlegają m.in. budowle i przedmioty należące do podatnika, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością. Z pewnymi zastrzeżeniami zawartymi w ustawie podatnicy dokonują wyboru jednej z określonych w niej metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji, a stosuje się ją do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Ponieważ przedsiębiorca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) i wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane, chciał też wiedzieć, czy ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w cenie nabycia kontenerów. W tej sprawie zapowiedziano wydanie odrębnego rozstrzygnięcia (interpretacja sygn. IPPB1/415-1329/12-4/EC).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu