Gazele wyprzedzają lokomotywy międzynarodowego biznesu węglowego

MP
opublikowano: 20-03-2014, 16:46
aktualizacja: 24-05-2017, 15:18

Polskie firmy z branży węglowej zmuszone są do podjęcia konkurencji z międzynarodowymi, dużymi kompaniami węglowymi, oferującymi często węgiel po znacznie niższej cenie niż producenci w Polsce. To jednak nie przeszkadza niektórym firmom handlującym węglem w spektakularnym rozwoju działalności.

Gazele biznesu czyli kto?

None
None

Napływ na polski rynek wielkich firm z zachodniej Europy, jak również z Ameryki powoduje, że polskie mikro i małe firmy muszą podejmować jeszcze większe, bardziej wytężone działania, aby móc skutecznie z nimi konkurować. Niektórym jak najbardziej się to udaje i to one zdobywają tytuł „Gazeli Biznesu” w corocznym rankingu dziennika „Puls Biznesu”, gromadzącym najdynamiczniej rozwijające się firmy. Zasadniczo, projekt ten realizowany jest wspólnie przez 9 dzienników ekonomicznych należących do Grupy Wydawniczej Bonnier. Podobne zestawienia są organizowane w wielu krajach europejskich.

 

W ogłoszonym w 2014 roku rankingu „Gazeli Biznesu” numerem jeden w województwie kujawsko-pomorskim zostały składywęgla.pl specjalizujące się w sprzedaży węgla kamiennego. Firma została uznana za najbardziej dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z sektora MSP w swoim województwie.

Sukces na trudnym rynku węglowym

Składy węgla odniosły niekwestionowany sukces na trudnym rynku branży węglowej, głównie dzięki dokonaniu dywersyfikacji swojej działalności. Rynek sprzedaży węgla jest zdominowany w dużej mierze przez duże korporacje międzynarodowe, ale świetnie radzi sobie na nim firma skladywegla.pl, która sprzedaje węgiel na opał, ale nie tylko. Jak zapowiada inwestor spółki Marek Falenta, „Od kwietnia 2014 roku w ponad trzystu składach będzie skupowany złom, a następnie dostarczany do hut. Wdrożone zostaną nowe rozwiązania, oszczędzające ludziom czas i pieniądze.” Dodatkowo, firma rozważa dalsze poszerzenie asortymentu o gaz lpg.
Marek Falenta to znany w Polsce biznesmen, inwestor, który nabył 40% udziałów w składywęgla.pl pod koniec 2013 roku, za pośrednictwem funduszu Falenta Investments. Inwestor uzasadnia swój zakup tym, że: „Jest to jedyny polski podmiot o tak znaczącym udziale w rynku, bo aż 35 procentowym, w dystrybucji węgla do detalu. Ma on bardzo duży potencjał zakupowy, jak i sprzedażowy.” Wyróżnienie firmy przez ranking „Gazele Biznesu” niewątpliwie nie było przypadkowe.

Dzięki aktywnym działaniom biznesowym firmy, które były klasyfikowane w rankingu „Gazele Biznesu” obecnie nie są zaliczane do MSP, bowiem ich rozwój przyczynił się do znacznego zwiększenia rocznych zysków. Stały się one dużymi firmami, obsługującymi rynek krajowy i międzynarodowy, pracującymi dla wzrostu gospodarczego Polski. Miejmy nadzieję, że i firmie skladywegla.pl ta sztuka się powiedzie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane