Gazprom może 25 września zdecydować o budowie terminala LNG w bałtyckim porcie

Interfax.pl
11-09-2007, 13:05

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom może 25  września zdecydować o budowie terminala gazu skroplonego w bałtyckim porcie (Baltic LNG) - powiedział dziennikarzom pierwszy wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew.

Wcześniej spodziewano się, że spółka podejmie taką decyzję 21 czerwca, ale ze względu na chorobę szefa Gazpromu Aleksieja Millera przełożono dyskusję nad projektem.

Gazprom poinformował też o utworzeniu krótkiej listy zagranicznych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie. Z listy tej Gazprom wybierze jedną lub dwie firmy, które będą miały łącznie 49% udziałów w terminalu, a Gazprom kontrolować będzie 51%.

Gazprom nie ujawnił, jakie spółki znajdują się na krótkiej liście.

Spółka oczekuje, że możliwości przeładunkowe terminala wyniosą do 5 mln ton LNG rocznie, a koszt budowy wyniesie 3,7 mld USD.

Według wstępnych planów, terminal ma znajdować się w Primorsku, w którym znajduje się już terminal naftowy. Obecnie spółka rozważa, czy gaz do terminala będzie mógł być dostarczany przez niezależnych producentów, jak i firmy związane z Gazpromem.

Terminal LNG w Primorsku może być uruchomiony w 2011-2012 r.

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Gazprom może 25 września zdecydować o budowie terminala LNG w bałtyckim porcie