GDDKiA wypłaciła ponad 29 mln zł poszkodowanym przez Alpine Bau

ISBnews
11-10-2013, 10:34

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odzyskała dla Skarbu Państwa wszystkie pieniądze z gwarancji bankowych złożonych przez Alpine Bau jako zabezpieczenie kontraktu S5 Kaczkowo-Korzeńsko. Dyrekcja wypłaciła też należne wynagrodzenia kontrahentom poszkodowanym przez Alpine przy budowie S5. Otrzymali oni ponad 29 mln zł, podała GDDKIA w komunikacie.

"Po odstąpieniu od umowy na budowę drogi ekspresowej S5 odc. Kaczkowo-Korzeńsko z firmą Alpine Bau GmbGH , GDDKiA w ramach przejęcia na siebie odpowiedzialności za wypłaty należności przedsiębiorcom, ogłosiła 21-dniowy termin na składanie wniosków o wypłatę należności. W ramach tego postępowania do GDDKiA zgłosiło się 125 usługodawców i dostawców, którym Alpine Bau GmbH nie wypłaciła należności. Po weryfikacji dokumentów 20 wniosków zostało odrzuconych, natomiast w ramach solidarnej odpowiedzialności wpłynęło 51 wniosków podwykonawców. W interesie poszkodowanych GDDKiA zainterweniowała też wprost u Syndyka Alpine Bau GmbH" - czytamy w komunikacie.

GDDKiA dokonała wypłat dla podwykonawców w ramach tzw. "solidarnej odpowiedzialności" oraz dla usługodawców i dostawców w oparciu o ustawę o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

"W rezultacie, podwykonawcom pracującym przy budowie S5 odc. Kaczkowo -Korzeńsko, GDDKIA wypłaciła 29 216 732,19 złotych, w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności, natomiast na podstawie w/w Ustawy wypłacono 38,6 tys. zł. jednemu przedsiębiorcy, który dostarczył wszystkie wymagane Ustawą dokumenty – w tym prawomocny nakaz zapłaty" - czytamy dalej.

W celu jak najszybszego umożliwienia rozpoczęcia wypłat dla usługodawców i dostawców GDDKIA złożyła do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wniosek o ogłoszenie wtórnej upadłości Alpine Bau GmbH. Ponadto Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wystosował do syndyka Alpine Bau GmbH w Wiedniu pismo zawierające m.in. interwencje w sprawie podwykonawców, usługodawców/dostawców Alpine Bau w Polsce, a także na rzecz polskich pracowników tej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GDDKiA wypłaciła ponad 29 mln zł poszkodowanym przez Alpine Bau