Giełdy w Azji nadal rosną, Nikkei wciąż powyżej 9000 pkt.

opublikowano: 18-06-2003, 09:04

Azjatyckie giełdy w większości zakończyły środowe notowania wzrostami. Inwestorzy nadal wierzą w szybkie ożywienie amerykańskiego gospodarki, choć osłabienie popytu na giełdach w USA skłoniło część z nich do realizacji zysków.

Giełda w Tokio znów zakończyła sesję zwyżką. Nikkei utrzymał się powyżej 9000 pkt., które pokonał w czasie wczorajszych notowań. Duże znacznie dla rynku miała informacja o wzroście w maju w USA inflacji bazowej. Oznacza to szansę poprawy wyników dla spółek mocno zaangażowanych na amerykańskim rynku. W górę poszły ceny papierów Toyoty, Hondy i Nissana. W przypadku tego ostatniego zachętą do kupna było podniesienie ceny docelowej papierów spółki przez Credit Suisse First Boston. Popytem cieszyły się także akcje Sony i Fanuc, producenta robotów przemysłowych. Inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków na papierach Canona. Cena akcji jednego z największych na świecie producentów sprzętu biurowego wzrosła we wtorek do rekordowo wysokiego poziomu.

Na giełdzie koreańskiej kolejną sesję popytem cieszyły się akcje największych eksporterów, przede wszystkim producentów elektroniki użytkowej, m.in. LG Electronics. Wzrosła także cena papierów Hyundaia. Największy koreański koncern motoryzacyjny sprzedaje połowę produkowanych aut na amerykańskim rynku. Spadł kurs Hynix Semiconductor, jednego z największych na świecie producentów chipów pamięci. Inwestorzy pozbywali się ich po ujawnieniu, że amerykańskie władze chcą nałożyć na import koreańskich kości pamięci karne cło w związku z subsydiowaniem ich produkcji przez państwo.

Piątą zwyżką z rzędu zakończyła notowania giełda tajwańska. Zdrożały papiery linii lotniczych China Airlines i EVA Airways. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wycofała zalecenie wstrzymania się od podróży na Tajwan w związku z wygasaniem epidemii SARS.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Giełdy w Azji nadal rosną, Nikkei wciąż powyżej 9000 pkt.