Goldman Sachs zaleca ostrożność wobec obligacji korporacyjnych

opublikowano: 07-03-2018, 18:59
aktualizacja: 07-03-2018, 19:16

Inwestujący w obligacje korporacyjne powinni przyjąć defensywną postawę, bo rynek jest przewartościowany, ocenia bank Goldman Sachs.

W datowanej na wtorek nocie do klientów strateg banku Lofti Karoui, odradził bardziej ryzykowne inwestycje na rynkach obligacji korporacyjnych. Według niego inwestorzy powinni unikać wszystkich rodzajów ryzyka - tak związanego z krajem lub sektorem emitenta, jak i z jego niską wiarygodnością kredytową. Zdaniem specjalisty zarówno w USA, jak i w Europie, obligacje spółek o ratingach inwestycyjnych powinny spisywać się lepiej od tych o ratingach śmieciowych.

„Dodatkowa rentowność, jaką wypłacają obligacje o ratingu CCC jest zbyt niska. Zaobserwowana jeszcze w 2017 r. tendencja do zmniejszania się różnic w rentownościach między obligacjami o różnych poziomie ryzyka będzie kontynuowana” – twierdzi Lofti Karoui.

Według specjalisty obligacje spółek z rynków wschodzących powinny spisywać się lepiej od papierów z rynków dojrzałych o słabej jakości. Na rynkach wschodzących cykl kredytowy znajduje się na wcześniejszym etapie, tłumaczy Lofti Karoui. Tymczasem nawet pomimo lepszych niż w USA fundamentów potencjału nie oferują europejskie rynki obligacji. Na Starym Kontynencie premie w rentownościach za dodatkowe ryzyko będą wyraźnie rosły, w miarę jak inwestorzy będą uwzględniali w cenach zmniejszenie programów skupu obligacji przez EBC. Spośród oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy zagranicznych obligacji korporacyjnych w ostatnich 12 miesiącach najwięcej zarobić dał NN Obligacji Rynków Wschodzących (12,6 proc.), a największą stratę przyniósł PZU Dłużny Rynków Wschodzących (minus 1,8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs zaleca ostrożność wobec obligacji korporacyjnych