Gorąco na rynku przejęć spółek złota w Australii

Piotr Kowalski
03-09-2010, 13:40

W piątek na porannym fixingu London Bullion Market cena złota wyniosła 1252 USD za uncję i była wyższa od wczorajszego zamknięcia o 0,28 proc.

Dzisiaj nad ranem, podczas sesji w Australii, zakończyła się batalia Goldcorp i Eldorado Gold o przejęcie spółki Andean Resources Ltd. Pierwszym podmiotem, który złożył ofertę przejęcia był Eldorado Gold. Zaoferował 6,36 CAD za akcje. Jednak później Goldcorp, druga największa pod względem kapitalizacji spółka z branży wydobycia złota w Kanadzie, zaoferowała o 2 proc. wyższą cenę wynoszącą 6,5 CAD. Zarząd Andean zaakceptował wyższą ofertę złożoną przez Goldcorp. Wartość transakcji wyniesie 3,6 mld CAD. Na wczorajszej sesji akcje przejmowanej spółki Andean wzrosły o 31 proc. Aprecjacja kursu byłaby znacznie większa, gdyby nie wstrzymano handlu papierami spółki. Od dna notowań ustanowionego w październiku 2008, cena akcji spółki wzrosła 1400 proc.

Bieżący rok na rynku przejęć spółek w branży wydobycia metali szlachetnych jest rekordowy. Według danych agencji Bloomberga, odbyło się 290 fuzji i przejęć o łącznej wartości 38,4 mld USD. Dla dużych producentów kruszcu, akwizycje małych spółek to najszybsza droga do zwiększenia zasobów złota. Zwłaszcza, że od kilku lat jest coraz większy problem z odkrywaniem nowych i łatwo dostępnych złóż. David Baker, partner w Baker Steel Capital Managers z siedzibą w Sydney, powiedział “Przejęcie spółki Andean dowodzi, że atrakcyjne depozyty złota są trudne do odkrycia i trzeba płacić za nie dodatkową premię. W przyszłości powinniśmy być świadkami większej liczby przejęć spółek w tym sektorze”.
    
Piotr Kowalski
Analityk Investors TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kowalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gorąco na rynku przejęć spółek złota w Australii