Goryl wschodni najbardziej zagrożonym gatunkiem

opublikowano: 05-09-2016, 15:26

Już nie panda, ale goryl wschodni, występujący włącznie w Afryce, jest obecnie najbardziej zagrożonym wyginięciem gatunkiem na Ziemi - ogłosiła Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN).

Najnowsza lista gatunków zagrożonych zawierająca aż 80 tys. pozycji została upubliczniona na światowym kongresie organizowanym przez IUCN w niedzielę 4 września na Hawajach. 

Goryl wschodni
Goryl wschodni
jest największą na świecie małpą człekokształtną. W stanie dzikim zamieszkuje Afrykę centralną: Ugandę, Kongo  i Rwandę
Fiver Löcker/Wikipedia

- Aby zobaczyć goryla wschodniego - naszego najbliższego kuzyna - trzeba się naprawdę postarać. Krzywa zmierzająca do jego wyginięcia jest mocno niepokojąca - mówi  Inger Andersen, dyrektor generalny IUCN. Według danych tej organizacji w stanie dzikim żyje obecnie tylko 5 tys. osobników, co oznacza spadek liczebności o 70 proc. w ciągu ostatnich 20 lat.

Podobnie rzecz ma się z większością  pozostałych przedstawicieli małp człekokształtnych, takich jak groyl zachodni czy orangutan Borneański. Krytycznie niski poziom populacji nie występuje jedynie wśród szympansów i szympansów karłowatych (bonobo).

Zdaniem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody to wszystko wina człowieka i rabunkowego traktowania terenów naturalnego występowania tych gatunków. – W chwili obecnej nie ma prostego sposobu na poprawę losu małp człekokształtnych w Afryce, musimy czekać aż sytuacja w całym regionie się ustabilizuje – mówi prymatolog Russell Mittermeier, zajmujący się w IUCN ochroną ssaków naczelnych.

Na liście IUCN z pozycji „zagrożonej” do jedynie „słabej” awansowała panda wielka, przez 50 lat pozostająca gatunkiem najbardziej narażonym na wyginięcie. Liczne programy ochraniające jej populację pomogły poprawić sytuację. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś, Bloomberg

Polecane