Gospodarcza pajęczyna zapowiada koniec kryzysu (WYKRES DNIA)

Gospodarka amerykańska wkrótce zupełnie wyjdzie z kryzysu, a ostatnie zawirowania na rynkach to jedynie korekta – to główny wniosek ze stworzonej przez Fed „pajęczyny gospodarczej”.

Jak wynika z pajęczyny zbudowanej przez Fed na podstawie odczytów wskaźników ekonomicznych, coraz więcej danych z gospodarki amerykańskiej powraca do wartości notowanych w czasach przedkryzysowych. To właśnie lepsze dane, a nie obawy inwestorów stoją za skokiem stóp procentowych w gospodarce amerykańskiej, który stał za ostatnią falą zawirowań na światowych rynkach. Wszystko dlatego, że lepsza kondycja gospodarki amerykańskiej to zapowiedź normalizacji polityki Fedu.

Odczyty dotyczące zachowań pracodawców znajdują się w połowie drogi od kryzysu do normalnej koniunktury, a tym opisującym nastroje w gospodarce i wykorzystanie mocy produkcyjnych wciąż bliżej do stanów z kryzysu. Całość strat odrobiły jednak wskaźniki wyprzedzające koniunkturę (takie jak ilość wniosków o zasiłek, czy aktywność na rynku pracy tymczasowej), a to świetny prognostyk dla inwestorów.
Odczyty wskaźników gospodarczych dla USA z dziedzin (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara): zachowania pracodawców; nastroje w gospodarce; wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz wskaźniki wyprzedzające (linia niebieska). Odczyty leżące najbliżej środka (linia pomarańczowa) oznaczają stany z czasów kryzysu, odczyty leżące najbliżej brzegów (linia zielona) oznaczają stan z czasów przedkryzysowych. Źródło: liuk.

- Wzrost stóp procentowych w gospodarce amerykańskiej to skutek poprawy w gospodarce, a nie spadku zaufania inwestorów – ocenia na Twitterze komentator rynkowy liuk, który dotarł do wykresu.

Ostatni wzrost rentowności 10 – letnich obligacji amerykańskiego skarbu powyżej pułapu 2 proc. wywołał gwałtowną wyprzedaż akcji, obligacji oraz walut z rynków wschodzących. Jak tłumaczą ekonomiści, aktywa z tej grup krajów są szczególnie podatne na wzrost globalnych stóp procentowych. Wcześniej inwestorzy kupowali je ze względu na dużą różnicę między oferowanymi przez nie rentownościami a rentownościami obligacji najbezpieczniejszych rządów. Zmniejszanie się tej różnicy zmniejsza atrakcyjność aktywów z rynków wschodzących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu