Gospodarka Meksyku ucierpi przez "świńską" grypę

MD
opublikowano: 27-04-2009, 19:09

Wartość meksykańskiego peso spadła najmocniej od sześciu miesięcy, spadała wartość obligacji tego kraju. Inwestorzy boją się, że gospodarka mocno odczuje skutki „świńskiej” grypy, z powodu której zmarło już w Meksyku ponad 100 osób.

Około 17.00 czasu polskiego peso taniał wobec dolara o prawie 3 proc. i był w tym momencie najbardziej przecenioną walutą. Główny indeks meksykańskiej giełdy spadał w tym samym czasie o 3,8 proc., najmocniej od miesiąca.

Analitycy podkreślają, że epidemia „świńskiej” grypy zniszczy zaufanie inwestorów do Meksyku, które wcześniej znacznie wzrosło po przystąpieniu kraju do programu elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Od 9 marca, kiedy peso zanotowało rekordowo niską wartość wobec dolara, meksykańska waluta umocniła się o ponad 13 proc.

- „Świńska” grypa będzie miała natychmiastowy gospodarczy skutek – twierdzi Gerardo Margolis, wiceprezes ds. gospodarek wschodzących w TD Securities Inc. w Toronto. “Inwestorzy będą ostrożni. W Meksyku spadnie konsumpcja i ruch turystyczny, co odbije się na walucie kraju – dodał.

Premia, jakiej inwestorzy żądają za meksykańskie obligacje w odniesieniu do amerykańskich papierów skarbowych wzrosła w poniedziałek o 15 pkt. bazowych do 3,34 pkt. procentowego, według EMBI+ Index podawanego przez JPMorgan Chase.

Minister finansów Meksyku Agustin Carstens powiedział, że nie ma wątpliwości iż epidemia „świńskiej” grypy spowoduje hamowanie meksykańskiej gospodarki.

MD, Bloomberg 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gospodarka Meksyku ucierpi przez "świńską" grypę