Gospodarka UE rosła w drugim kwartale szybciej niż USA i Japonii

(Paweł Kubisiak)
03-09-2006, 11:34

Kraje Unii Europejskiej rozwijają się szybciej niż Japonia i USA . W ujęciu kwartalnym PKB w UE wzrósł od kwietnia do czerwca o 0,9 proc. W tym czasie amerykańska gospodarka urosła o 0,7 proc. a japońska o 0,2 proc.

Kraje Unii Europejskiej rozwijają się szybciej niż Japonia i Stany Zjednoczone – wynika z liczb opublikowanych po drugim kwartale.

W ujęciu kwartalnym Produkt Krajowy Brutto w 25 krajach UE wzrósł od kwietnia do czerwca o 0,9 proc. W tym czasie amerykańska gospodarka urosła o 0,7 proc. a japońska jedynie o 0,2 proc.

Według szacunków unijnego urzędu statystycznego Eurostatu, w ujęciu rocznym wzrost PKB w całej Unii Europejskiej w drugim kwartale wyniósł 2,8 proc., natomiast w strefie euro 2,6 proc. Wzrost gospodarczy w skali roku szacowany jest w USA na 2,9 proc. a Japonii na 0,8 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że globalny wzrost gospodarczy w 2006 roku osiągnie 5,1 proc. Przed rokiem światowy PKB wyniósł 4,9 proc. I taki sam poziom szacowany jest na przyszły rok.

Według MFW, gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 3,4 proc. i o 2,9 proc. w 2007, natomiast 12 krajów strefy euro osiągnie dynamikę w tym roku na poziomie 2,4 i 2,0 proc. w przyszłym

Polska jest jednym z krajów napędzających wzrost Europy. Według Eurostatu, PKB Polski wzrosło w drugim kwartale o 5,6 proc., a według Głównego Urzędu Statystycznego wzrost gospodarczy wyniósł w tym okresie 5,5 proc. Jednak daleko nam do Chin, gdzie tempo wzrostu w drugim kwartale wynosiło 11,3 proc.

Ale z niechlubnym wynikiem 15 proc. jesteśmy też krajem UE o najwyższym bezrobociu. Druga od końca jest Słowacja, gdzie bez pracy pozostaje 14 proc. W całej Unii poziom bezrobocia wynosi 8 proc. W USA odsetek bezrobotnych wynosi 4,8 proc. a w Japonii 4,1 proc.

Polska bardzo dobrze wypada pod względem inflacji. Z danych Eurostatu wynika, że inflacja HICP w lipcu wyniosła 1,4 proc. i spadła o 0,1 proc. wobec czerwca. Według GUS, inflacja wyniosła w lipcu w ujęciu rocznym 1,1 proc. W Stanach Zjednoczonych ceny wzrosły w tym czasie o 2,4 proc. Inflacja w USA jest najwyższa od kwietnia 1995 roku. W strefie euro inflacja wyniosła w lipcu 2,5 proc.

Stopy procentowe banku centralnego są w Polsce na poziomie średnim. W USA główna stopa Fed wynosi 5,25 proc., a w strefie euro główna stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 3 proc. Ale ECB przewiduje w najbliższych miesiącach podwyżki. Rekordowo niskie są stopy w Japonii, gdyż w ciągu ostatnich 6 lat utrzymywały się na poziomie zerowym. Dopiero w lipcu bank centralny Japonii podniósł główną stopę do 0,25 proc.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gospodarka UE rosła w drugim kwartale szybciej niż USA i Japonii