Gowin: zachęcamy do zgłaszania projektów, które zmienią gospodarkę

PAP/DI
opublikowano: 02-02-2017, 13:40

Miliard złotych na wsparcie innowacji w sektorze MSP i 400 mln zł dla dużych przedsiębiorstw. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nowe konkursy „szybkiej ścieżki”.

- Szybka, oparta o kryteria jakościowe procedura przyznawania wsparcia przez NCBR to mechanizm, który daje polskim przedsiębiorcom szansę na niebywały rozwój. 1,4 mld zł to suma na wsparcie rodzimych firm chcących tworzyć innowacyjne rozwiązania. Nie boimy się inwestować w ambitne projekty – wręcz przeciwnie, zachęcamy przedsiębiorców do zgłaszania projektów, które zmienią oblicze polskiej gospodarki - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, poinformował, że ogłoszone przez NCBR dwa konkursy to już kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „szybka ścieżka”.
Zobacz więcej

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, poinformował, że ogłoszone przez NCBR dwa konkursy to już kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „szybka ścieżka”. Marek Wiśniewski

Ogłoszone przez NCBR dwa konkursy to już kolejna edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem programu „szybka ścieżka”, realizowanego w ramach poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” PO Inteligentny Rozwój. Jego formuła - ograniczenie formalności do niezbędnego minimum, prowadzony etapami nabór wniosków oraz krótki czas wydania decyzji o dofinansowaniu - jest bardzo atrakcyjna dla firm. Na przedsiębiorców z sektora MSP w tej edycji czeka aż miliard złotych. Budżet konkursu dla dużych przedsiębiorców to z kolei 400 mln zł.

W konkursach „szybkiej ścieżki” dla MSP w 2016 r. przedsiębiorcy złożyli prawie tysiąc wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 5,5 mld zł. Duże przedsiębiorstwa złożyły zaś 74 wnioski, których łączna wartość wyniosła prawie 900 mln zł. W 2016 r. NCBR podpisał z beneficjentami tego programu umowy o dofinansowanie o łącznej wartości prawie 905 mln zł. Dzięki wsparciu uzyskanemu w „szybkiej ścieżce” polscy przedsiębiorcy pracują m.in. nad prototypem tomografu do zastosowań biomedycznych i wspomagania badań nad terapiami nowotworowymi, nowatorskim wieloczujnikowym systemem parkingowym, innowacyjną technologią wytwarzania nowej generacji materiału do zastosowań w wyświetlaczach oraz cienkowarstwowych ogniwach fotowoltaicznych czy technologią namnażania komórek Treg do wytwarzania szczepionki do leczenia cukrzycy typu 1 w skali przemysłowej.

Ogłoszone 1 lutego nabory to pierwsze z konkursów „szybkiej ścieżki” w tym roku. Nabór wniosków w obu - dla MŚP oraz dla dużych przedsiębiorstw - będzie trwał od 1 marca do 30 czerwca 2017 r. Szczegółowe informacje o „szybkiej ścieżce” dostępne są na stronie NCBR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu