Czytasz dzięki

Grecja: możliwe wybory we wrześniu lub październiku

PA P
opublikowano: 16-07-2015, 15:15

W Grecji może dojść we wrześniu lub październiku do przyspieszonych wyborów - powiedział w czwartek szef greckiego MSW po tym, gdy rząd wobec rozłamu w rządzącej partii Syriza był zmuszony skorzystać z poparcia opozycji, by przyjąć w parlamencie nowe reformy.

"To bardzo prawdopodobne, że wybory odbędą się we wrześniu lub w październiku, co zależy od rozwoju wydarzeń" - powiedział minister Nikos Wucis w rozpowszechnionym przez jego kancelarię wywiadzie dla radia Sto Kokkino.

Grecki parlament
Zobacz więcej

Grecki parlament Bloomberg

Zaznaczył, że ewentualne wybory będą wynikiem wszechstronnych ocen dokonywanych nie tylko przez rząd. Zapewnił, że nawet jeśli dojdzie do wyborów, władze będą zabiegać o mandat do spełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia z wierzycielami.

Parlament grecki uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych będących warunkiem kredytodawców do udzielenia Grecji kolejnej pomocy.

Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 229:64, przy sześciu wstrzymujących się, dzięki poparciu trzech prounijnych partii opozycyjnych. Wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu było 38 członków rządzącej lewicowej partii Syriza, w tym były minister finansów Janis Warufakis, minister energetyki Panajotis Lafazanis i przewodnicząca (spiker) parlamentu Zoi Konstantopulu. Byli oni przeciwni zwłaszcza podwyżce podatku VAT i reformie emerytur.

W styczniu 2015 roku lewicowa Syriza pod przywództwem Aleksisa Tsiprasa wygrała wybory w Grecji, obiecując koniec zaciskania pasa i renegocjację warunków międzynarodowej pomocy finansowej.

GREXIT - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ >>  

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy