Grupa Azoty Police z dostępem do niskokadmowych złóż fosforytów

  • PAP
opublikowano: 05-02-2019, 14:00

Grupa Azoty Police podpisała umowę gwarantującą spółce dostęp do 2021 r. do niskokadmowych złóż fosforytów - poinformowały we wtorek służby prasowe zakładu. Całkowita wartość umowy to 64 mln dolarów.

Azoty
Zobacz więcej

Azoty fot. Piotr Guzik

Kontrakt pomiędzy Grupą Azoty Police, Ameropa AG oraz kopalnią fosforytów Somiva SA podpisano we wtorek w Szwajcarii - wynika z informacji Grupy Azoty Police. Niskokadmowy fosforyt to podstawowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych, w tym niskokadmowych.

Zawarta umowa obowiązuje do 28 lutego 2021 r. Jej całkowita wartość to 64 mln dolarów.

"Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy Azoty Police dr Wojciech Wardacki. "Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości" - dodał Wardacki.

Jak podała spółka, Somiva SA od 2011 r. posiada 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w północno-wschodnim Senegalu. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 r. Od 2015 r. Somiva SA dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w Ameryce Północnej i Południowej.

Grupa Azoty Police od lat kupuje fosforyty od głównych i najbliższych producentów, czyli przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela i Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców, np. skandynawskich. Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. W związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej Grupa Azoty Police zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca - poinformowała spółka.

Jakość i cena surowca sprawia, że może on być także stosowany jako standardowy i pełnowartościowy zamiennik dla aktualnie kupowanych fosforytów - podkreśla spółka.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w województwie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie "Police" zatrudniają ok 3,5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy