GUS: liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła w styczniu o 8,6 proc.

  • PAP
opublikowano: 21-02-2019, 11:11

W styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem, poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnych danych.

GUS poinformował jednocześnie, że w styczniu 2019 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w spadła o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań.

Jak dodano, deweloperzy oddali do użytkowania w styczniu 9,9 tys. mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni przekazali do użytkowania 6,1 tys. mieszkań, czyli o 5 proc. mniej niż w styczniu 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania.

"Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (24 wobec 111 mieszkań). W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 295 mieszkań, tj. o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem, z czego ponad połowa to mieszkania społeczne czynszowe" - czytamy w komunikacie GUS.

Jak poinformował GUS, powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu 2019 r. wyniosła 1,5 mln m kw., czyli o 3,9 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W tym samym okresie przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania zmalała o 4,2 m kw. - do 91,6 m kw.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy