Gwiazda rynku inwestycji radzi kupować rosyjskie akcje

opublikowano: 30-10-2017, 11:39
aktualizacja: 30-10-2017, 11:40

Rajiv Jain radzi inwestować na jednym z najsłabszych w tym roku rynków akcji na świecie.

Indeks rosyjskiej giełdy spadł w tym roku o 4 proc. kiedy indeksy innych rynków osiągnęły duże, dwucyfrowe wzrosty. Jain, który po odejściu z Vontobel Holding zaczął pracować w powiązanym z Goldman Sachs GQG Partners podkreśla iż zmienił całkowicie opinię o inwestowaniu w rosyjskie spółki. Zwrócił uwagę, że zwiększyły one dywidendy i zredukowały koszty od czasu nałożenia sankcji na Rosję w 2014 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Byłem bardzo negatywny wobec Rosji – podkreślił Jain, który doprowadził amerykańską komórkę Vontobel do zgromadzenia 50 mld USD aktywów. 

Zarządzany przez Jaina Goldman Sachs GQG Partners International Opportunities Fund osiągnął 27 proc. zwrotu z inwestycji od początku roku. Jego zdaniem, takie spółki jak Sbierbank są zbyt tanie, aby „odpuścić”.

- Rosja jest super tania w relacji do wzrostu, który zaczyna osiągać. Wiele rzeczy poszło źle przez ostatnie kilka lat: sankcje, załamanie kursu ropy i inne. – powiedział Jain.  – Zmieniłem zdanie, bo myślę, że sytuacja zaczyna się zmieniać. Wyceny są atrakcyjne. Poprawiły się relacje inwestorskie. Nie twierdzę, że Rosja jest nowym Singapurem czy Szwajcarią. Ale zaczyna być tam coraz lepiej – dodał.

Zwrócił uwagę, że rosyjskie spółki zaczęły wypłacać dywidendy, co jest dużą zmianą w porównaniu z minionymi latami.

- Jest potężne cięcie kosztów. Sankcje zmusiły wiele z tych spółek do dobrego zachowania. Zmusiły je do przyjęcia bardzo wstrzemięźliwej pozycji. Teraz, kiedy przychody zaczęły rosnąć nastąpił potężny wzrost zysków dzięki niższym kosztom. Przyszłość jest znacznie jaśniejsza niż przeszłość. Ale ponieważ to Rosja, o ile jestem byczo nastawiony, to nie oszalałem – powiedział Jain.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu