Hausner: Mimo zaleceń Eurostatu OFE nadal mogą być w sektorze publicznym

03-03-2004, 19:19

PAP: Wicepremier Jerzy Hausner uważa, że wtorkowa decyzja urzędu statystycznego UE (Eurostat) w sprawie klasyfikowania polskich otwartych funduszy emerytalnych nie przekreśla możliwości uznawania OFE za instytucje sektora finansów publicznych.

"Ważne jest uzasadnienie (tej decyzji) i w moim przekonaniu to uzasadnienie daje nam pewne pole manewru. Jest szansa na uznanie OFE za instytucje publiczne" - powiedział w środę PAP Hausner.

Eurostat zalecił we wtorek wyłączenie funduszy emerytalnych w rodzaju polskich OFE z bilansu finansów publicznych. Według źródeł unijnych, sprawi to, że oficjalna wysokość deficytu polskiego budżetu wzrośnie o około 1,5 pkt proc. PKB.

Obecnie polski rząd uznaje fundusze za część sektora finansów publicznych, co pozwala mu na zaliczanie środków wpłacanych z dotacji budżetowej do OFE jako rozchody budżetu, a nie jego wydatki.

Efektem przyjęcia tego założenia było niezaliczenie 11,5 mld zł z tego tytułu do deficytu budżetowego w 2004 roku.

"Ciągle do tego zmierzamy, aby OFE klasyfikować jako publiczne i problem polega na tym, aby to było możliwe. Wydaje się, że uzasadnienie daje pewną lukę, ale musimy to przeanalizować" - powiedział w środę Hausner.

Przyjęcie definicji proponowanej przez Eurostat może oznaczać, że Polsce trudniej będzie spełnić kryterium konwergencji mówiące o tym, że deficyt budżetowy nie może być wyższy od 3 proc. PKB.

Przedstawiciele rządu zastrzegali we wtorek, że sprawa klasyfikacji OFE będzie jeszcze negocjowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner: Mimo zaleceń Eurostatu OFE nadal mogą być w sektorze publicznym