Heineken odpisał 874 mln EUR. Popyt w Chinach zawodzi

Alicja Skiba
opublikowano: 2024-07-29 10:03

Heineken dokonał odpisu w wysokości 874 mln EUR za spadek wyceny swoich udziałów w największej firmie w branży piwnej w Chinach. Rynki browaru w Państwie Środka i w USA znajdują się pod presją - przekazał w poniedziałek Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Holenderska firma uzasadniła, że była zmuszona dokonać odpisu aktywów ze względu na spadek wyceny swoich udziałów w największym chińskim browarze, China Resources Beer Holdings. Do deprecjacji przyczyniły się obawy o słaby popyt chińskich konsumentów. Heineken napotyka też trudności na rynku w USA.

Holenderski browar nabył 40 proc. udziałów w China Resources Beer w 2018 r. Wysokość transakcji opiewała na 3,1 mld USD. Heineken zyskał dzięki niej partnera z lokalnym zasięgiem dystrybucji i mógł zwiększyć swoją obecność na chińskim - największym na świecie - rynku piwa.

Akcje Heinekena taniały o ponad 6 proc. o godz. 10 w poniedziałek i straciły 5,5 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.