Hiszpańska gospodarka rosła zdecydowanie szybciej niż euroland

opublikowano: 31-10-2018, 14:23

Gospodarka Hiszpanii utrzymała solidne tempo wzrostu w trzecim kwartale. Dynamika jej wzrostu przebiła średnią dla strefy euro.

W trzecim kwartale 2018 r. PKB Hiszpanii wzrósł o 0,6 proc. To wartość trzykrotnie wyższa niż średnia dla eurolandu, który gwałtownie zwolnił tempo rozwoju w okresie lipiec-wrzesień. Tymczasem włoska gospodarka odnotowała zadyszkę, a wzrost w Niemczech również "utknął". Odczyt dotyczący hiszpańskiej gospodarki był zgodny z medianą prognozy ekonomistów.

Choć oszacowanie ma charakter wstępny, podział na czynniki składowe pokazuje że kwartalne tempo ekspansji było w głównej mierze napędzane popytem krajowym, zaś eksport wykazywał tendencję wzrostową.

Ale są oznaki, że gospodarka się schładza, a Bank Hiszpanii ostrzegł przed zagrożeniem z powodu protekcjonizmu i zawirowań na rynkach wschodzących.

Hiszpański rząd prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,6 proc. w całym 2018 roku po trzech kolejnych latach wzrostu o co najmniej 3 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy