Hinduski inwestor bliżej Huty Częstochowa

190 mln zł – tyle gotowa jest zapłacić za majątek Huty Częstochowa spółka Corween Investments. Jej wybór w przetargu zatwierdził sędzia komisarz.

Już ponad rok Huta Częstochowa w upadłości poszukuje inwestora. Może nim zostać firma Corween Investments z brytyjskiej grupy Liberty House, kontrolowanej przez Hindusa Sanjeeva Guptę. Pod koniec ubiegłego roku wydzierżawiła majątek polskiego zakładu i niedawno wznowiła produkcję. Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, informuje, że potencjalny nabywca zaoferował 190 mln zł, czyli minimalną kwotę określoną w warunkach przetargu.

„Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2021 r. sędzia komisarz zatwierdził wybór oferenta” – informuje Dominik Bogacz.

Zaznacza jednak, że nie jest ono prawomocne. Postanowienie o zatwierdzeniu wyboru oferenta może uprawomocnić się najwcześniej 29 stycznia, o ile nie wpłynie zażalenie. Mateusz Bienioszek, syndyk Huty Częstochowa, informuje, że Corween Investments ma 4 miesiące na finalizację transakcji, czyli zapłatę zadeklarowanej w ofercie kwoty i podpisanie umowy. Syndyk przygotowuje się też do opracowania planów podziału kwot uzyskanych ze sprzedaży majątku huty, by niezwłocznie zaspokoić wierzycieli. Znaczącymi wierzycielami zakładu są m.in. banki (Pekao, PKO BP).

W poprzednim postępowaniu ofertę nabycia przedsiębiorstwa złożyła firma Sunningwell Steel, oferując 220 mln zł. Nie sfinalizowała jednak transakcji i nie wpłaciła w terminie pieniędzy tracąc wadium. Sędzia komisarz zdecydował więc o ogłoszeniu bieżącego postępowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane