Hyman: w lipcu pierwsze cięcie stóp w USA, a potem kolejne

opublikowano: 17-06-2019, 11:17

Ed Hyman, szef Evercore ISI i jeden z najwyżej cenionych ekonomistów z Wall Street nie ma wątpliwości, że w lipcu Fed dokona „zabezpieczającego” cięcia stóp procentowych, po którym nastąpią kolejne.

- Myślę, że zluzują w lipcu i zrobią to potem jeszcze kilka razy aby przywrócić normalną krzywą rentowności, a także dać trochę zabezpieczenia systemowi w związku z konfliktem handlowym – powiedział w CNBC Hyman, który przez kilka ostatnich dekad znajdował się w czołówce plebiscytu Institutional Investor najlepszych  ekonomistów z Wall Street.

Jego zdaniem, odwrócona krzywa rentowności to obecnie największe zagrożenie dla rynku. 

- W przeszłości zawsze działała… To prekursor recesji. Powoduje, że czuję się niekomfortowo, ale musiałaby pozostać odwrócona przez następne kilka miesięcy aby dała realny sygnał – powiedział Hyman.

Jego zdaniem, Fed powinien w końcu przyjąć, że konflikt handlowy USA i Chin nie zakończy się szybko.

- Myślę, że Fed musi przyjąć założenie, że napięcia w handlu mogą utrzymać się przez dłuższy czas – powiedział Hyman.

Jako kolejny argument za obniżką stóp wskazał trwale niską inflację.

Przekonanie Hymana o cięciu stóp nie odbiega od oczekiwań rynku. CME FedWatch pokazuje, że obecnie szacuje on na prawie 90 proc. prawdopodobieństwo obniżki w lipcu i na ok. 90 proc. jeszcze trzech obniżek do końca roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane