IDM: Utrzymują się pozytywne nastroje

Anna Wrzesińska
04-05-2010, 11:36

Pierwszy tydzień maja rozpoczął się dobrze dla rynków akcji. Na utrzymanie pozytywnych nastrojów miały wpływ lepsze publikacje makroekonomiczne z USA. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł w kwietniu do  poziomu 60,4pkt. Lepsze okazały się również dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów, wzrosły również wydatki na inwestycje budowlane w marcu.  Finalny odczyt indeksu PMI w kwietniu dla Francji, Niemiec i strefy euro był wyższy niż konsensus rynkowy.

Dziś w nocy zgodnie z oczekiwaniami centralny Bank Australii po raz kolejny podniósł główna stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 4,5%. Decyzja o zwiększeniu kosztu pieniądza podobnie jak ostatnio wywołała osłabienie się dolara australijskiego zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak i waluty japońskiej. Z kolei władze chińskie po raz kolejny podniosły stopę rezerw obowiązkowych.
Na rynku walutowym  poniedziałkowa sesja przebiegała dość stabilnie. W dniu dzisiejszym obserwujemy wyraźne umocnienie się waluty amerykańskiej w stosunku do euro i jena. Na wykresie kontynuacyjnym indeksu dolarowego jesteśmy w fazie formowania się piątej fali w całym impulsie wzrostowym kształtującym się od początku grudnia zeszłego roku.

Wydarzeniem tego tygodnia będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy oczekują, iż stopa procentowa w kwietniu pozostanie na niezmienionym poziomie 9,7%,  natomiast liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrośnie. W strefie euro uwaga będzie koncentrowała się na końcowych danych na temat indeksu PMI, a także sprzedaży detalicznej.  Poznamy również decyzję ECB w sprawie stóp procentowych.

EUR/PLN

Od rana waluta krajowa pozostaje pod presją sprzedających, zbliżając się do poniedziałkowych minimów lokalnych. Notowania eurozłotego znajdują się ponownie  powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Wparcie wyznacza krótkoterminowa linia trendu wzrostowego na poziomie 3,90, natomiast strefę oporu w rejonie 3,96-3,9730 wyznacza kwietniowa maksimum lokalne wraz z 50% zniesieniem fib całości fali spadkowej z poziomu 4,1237.

Zgodnie z najnowszą prognozą MF szacuje inflację w kwietniu 2010r na poziomie 2,3% w skali roku wobec 2,6 proc. w marcu.

EUR/USD

Eurodolar pozostaje w trendzie spadkowym. Euro wyraźnie traci na wartości podczas wtorkowej sesji, zbliżając się do kwietniowych minimów lokalnych na poziomie 1,3120. Z technicznego punktu widzenia test tych okolic otworzy drogę do dalszego umocnienia dolara w okolice 1,3044, gdzie znajduje się projekcja 127,2 proc. całości fali korekcyjnej z poziomu 1,3112 w okolice 1,3360. Techniczny obraz rynku mogłoby zmienić obecnie wyjście powyżej poziomu 1,3360, co otworzyłoby drogę do głębszej korekty na tej parze. Ponadto słabszy odczyt danych dotyczących sprzedaży detalicznej z Niemiec dolał oliwy do ognia. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,3210.

GBP/USD

Słabszy sentyment do waluty brytyjskiej utrzymuje się. Nieco wyższy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w kwietniu nie miał większego wpływu na notowania GBP.  Kurs funtdolara oscyluje blisko wsparcia w rejonie 1,5140. Przełamanie tego poziomu może przełożyć się na pogłębienie spadków na tej parze w  okolice 1,5067, gdzie znajduje się 61,8 proc. zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,4800. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,5260.

W tym tygodniu z Wielkiej Brytanii poznamy jeszcze indeks PMI z sektora usług, a także  inflację PPI. Niepewność może utrzymywać się do czasu czwartkowych wyborów parlamentarnych w UK.

USD/JPY

Dość dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji sprzyjają dalszemu osłabianiu się waluty japońskiej. Na parze USDJPY mamy nowe maksimum lokalne tuż poniżej poziomu 95,00 i zniesienia 61,8 proc. całości fali spadowej z okolic 101,50. Zbliżamy się do górnego ograniczenia klina zwyżkującego, które wyznacza silny opór w rejonie 96,00. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 93,80 i wyznacza je linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym. 

Anna Wrzesińska
IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / IDM: Utrzymują się pozytywne nastroje