Czytasz dzięki

Impuls do budowy gospodarki jutra

opublikowano: 05-10-2020, 22:00

Biznes, pokiereszowany pandemią COVID-19, podpowiada rządowi, czego potrzebuje, by wrócić do zdrowia, a co mu zaszkodzi

Redukcja danin zniechęcających do inwestowania, szybsze zwroty od fiskusa, likwidacja podatku minimalnego z tytułu własności środka trwałego, szybsze wydawanie indywidualnej interpretacji podatkowej — to część rekomendacji ekspertów zaproszonych przez Konfederację Lewiatan do współpracy przy tworzeniu raportu „Impuls dla Polski”, zaprezentowanego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), którego edycję 9,5 przeniesiono do internetu. Raport, obok wskazań fiskalnych, zawiera pomysły na odbudowę i przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju, borykającego się z pandemią COVID-19, w obszarze rynku pracy oraz sektorów zdrowia, handlu, farmacji, hotelarstwa, motoryzacji itd. Na liście rekomendacji i postulatów znalazły się dodatkowo m.in.: obniżenie kosztów chorobowego, cyfryzacja leasingu, wsparcie firm w dochodzeniu należności, wykorzystanie potencjału krajowych producentów leków, zawieszenie zakazu handlu w niedziele, rezygnacja z podatku od sprzedaży detalicznej, honorowanie podpisu elektronicznego, rozwój morskich farm wiatrowych i obniżenie VAT na usługi z branży MICE (turystyki biznesowej).

Co będzie najsilniejszym impulsem do odbudowy i rozwoju
gospodarczego kraju? Podczas EFNI dyskutowali o tym Maciej Witucki, prezydent
Konfederacji Lewiatan, Jerzy Hausner, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w
Krakowie, Katarzyna Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu,
Henryk Orfinger, współzałożyciel Dr Irena Eris, Paweł Wideł, prezes Związku
Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Lewiatan.
Wyświetl galerię [1/2]

CO W PRZYSZŁOŚCI:

Co będzie najsilniejszym impulsem do odbudowy i rozwoju gospodarczego kraju? Podczas EFNI dyskutowali o tym Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Jerzy Hausner, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Katarzyna Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu, Henryk Orfinger, współzałożyciel Dr Irena Eris, Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Lewiatan. Fot. ARC

Ucieczka do przodu

— Lockdown, zerwane łańcuchy dostaw, ograniczona możliwość świadczenia pracy, szybko spadający popyt niosły ze sobą widmo bankructwa wielu przedsiębiorstw. Zmobilizowano się więc i wydano ogromne kwoty na ratowanie miejsc pracy i przedsiębiorstw. Tak postąpiła Europa i reszta świata — tak też musiała zrobić Polska. Pakiet stymulacji podatkowej wyniósł niemal 9,5 proc. PKB i był jednym z najhojniejszych w Europie. Dzięki temu szybko wróciliśmy na ścieżkę wzrostu, jednak ta pomoc była i nadal jest na kredyt. Znacząco wzrósł poziom zadłużenia państwa i firm — zaznaczył Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem najgorszą ścieżką, jaką moglibyśmy teraz pójść, jest fiskalizam, czyli wzrost opodatkowania i obciążeń parapodatkowych, oraz nierozważne ograniczanie wydatków rozwojowych.

— Polska nie ma alternatywy — musi uciekać do przodu. Moment na to jest dobry, bo zmieniły się warunki konkurowania na rynkach międzynarodowych, a przed nami jest ogromny pakiet stymulacji finansowej z Unii Europejskiej — podkreślił przedstawiciel Lewiatana.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pozycja przedsiębiorcy

Dobrze rozwijająca się gospodarka — w ocenie Katarzyny Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu — jest wydajna, innowacyjna i oparta na wiedzy. Konieczne jest więc wsparcie branż, które są w stanie najszybciej podnieść wskaźniki w tych obszarach.

— Według GUS liderem innowacyjności jest branża farmaceutyczna. Europa już wcześniej zdała sobie sprawę z tego, że produkcja leków, substancji czynnych itd. powinna z Azji powrócić na kontynent. Pandemia COVID-19 to przekonanie tylko wzmocniła. Na poziomie europejskim powstaje więc strategia rozwoju dla branży farmaceutycznej, a Polska ma podstawy do tego, by stać się europejskim centrum produkcji leków. Potrzebne jest jednak wsparcie, bo produkcja w Europie nigdy nie będzie tańsza niż w Azji — zaznaczyła Katarzyna Dubno.

Mało korzystne warunki do działania w najbliższym czasie będzie mieć natomiast np. branża turystyczna, jedna z najmocniej dotkniętych przez COVID-19.

— W przeciwieństwie do wielu innych branż po lockdownie turystyka się nie odbudowała. Oczywiście sektor ten nie jest jednorodny, są np. hotele, które miały już w okresie wakacyjnym wysokie obłożenie. W Polsce natomiast wciąż wyznaczane są czerwone i żółte strefy, a ja doskonale wiem, co znaczy prowadzenie hotelu w ich obrębie. Goście z dnia na dzień odwołują rezerwacje — zaznaczył Henryk Orfinger, założyciel firmy Dr Irena Eris, zarządzającej także siecią hoteli i spa.

Podkreślił, że w Polsce brakuje rzeczywistych i kompleksowych danych o skali i zakresie działania branży turystycznej. Bez nich nie da się wypracować mechanizmów skutecznego wsparcia i metod kierowania pomocy do tych, którzy w danej chwili najbardziej jej potrzebują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane