Indeksy europejskich giełd pozytywnie reagują na dane makro z Chin

  • PAP
opublikowano: 02-12-2019, 09:36

Indeksy zachodnioeuropejskich giełd rosną - na rynkach są pozytywne reakcje na dobre dane makro z Chin, podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,3 proc. Drożeją akcje spółek wydobywczych i naftowych - Rio Tinto zwyżkuje o 1,9 proc., a BP zyskuje 0,3 proc.

O 3,1 proc. rośnie kurs akcji spółki naftowej Tullow Oil - po informacji o sprzedaży udziałów w Ugandzie.

Walory spółki CIR drożeją o 3,6 proc. - firma prowadzi rozmowy z Exor na temat sprzedaży Gedi.

Ted Baker - brytyjska sieć odzieżowa - tanieje na giełdzie w Londynie o 15 proc. Firma zatrudniła kancelarię prawną i niezależnych księgowych, aby przeanalizować zawyżoną liczbę niesprzedanych towarów.

Inwestorów dobrze nastrajają pozytywne wskaźniki z chińskiej gospodarki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w XI 51,8 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics w poniedziałek. Analitycy spodziewali się 51,5 pkt.

W niedzielę Federacja Logistyki podała zaś, że PMI w Chinach w przemyśle w XI wyniósł 50,2 pkt. wobec 49,3 pkt. w X, i wobec prognoz na XI 49,5 pkt. W usługach indeks ten wyniósł w XI 54,4 pkt. wobec 52,8 pkt. w X i prognoz na XI 53,1 pkt.

"Widzimy pewne wstępne oznaki stabilizacji gospodarczej w Chinach - jest to ważne, ponieważ rynki liczyły na pewne ożywienie gospodarcze" - mówi Ulrich Uhrbah, ekonomista Joh Berenberg Gossler & Co.

Gracze rynkowi czekają teraz na kolejne informacje dotyczące rozwiązywania sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Tymczasem Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu w odpowiedzi na przyjęcie w USA ustaw wspierających ruch demokratyczny w tym regionie – przekazało w poniedziałek chińskie MSZ.

Chiński rząd nałożył również sankcje na organizację pozarządową Human Rights Watch (HRW) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych za wspieranie radykalnych i brutalnych działań w Hongkongu – powiedziała rzeczniczka resortu Hua Chunying na briefingu w Pekinie.

Chińskie władze zarzucają USA ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL i sianie fermentu w Hongkongu.

Na rynku walutowym euro jest po 1,1018 USD, bez zmian, japoński jen jest wyceniany po 109,64 za 1 USD, niżej o 0,1 proc., a brytyjski funt kosztuje 1,2917 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,82 proc., wyżej o 4 pb.

Złoto zniżkuje o 0,3 proc. do 1.459,52 USD za uncję.

Inwestorzy wkrótce poznają końcowe wskaźniki PMI w przemyśle w XI w krajach Europy (Francja, Niemcy, strefa euro, W.Brytania).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane