Indie po dekadzie doczekały się spółki o wartości ponad 100 mld USD

opublikowano: 23-04-2018, 12:55
aktualizacja: 23-04-2018, 12:57

Dziesięć lat czekały Indie na kolejną spółkę o wartości rynkowej przekraczającej 100 mld USD. Do tej ekskluzywnej ligi awansował w poniedziałek, po 4,6 proc. wzroście kursu akcji gigant outsourcingu, spółka Tata Consultancy Services (TCS). Aprecjacja kursu była następstwem wyższych niż oczekiwano zysków przedsiębiorstwa. Firma wyprzedziła słynny amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs Group i znalazła się na liście 100 największych korporacji na świecie pod względem wartości liczonej z zamknięcia piątkowych notowań.

Ostatnią indyjską firmą, która przekroczyła ten próg, był Reliance Industries - konglomerat telekomunikacyjno-energetyczny kontrolowany przez miliardera Mukesha Ambaniego. Przekroczył tę barierę w roku 2008, kiedy rupia była o co najmniej 30 proc. mocniejsza niż obecnie.

Rajesh Gopinathan, dyrektor generalny i zarządzający Tata Consultancy Services
Zobacz więcej

Rajesh Gopinathan, dyrektor generalny i zarządzający Tata Consultancy Services fot. Bloomberg

TCS jest największą z grupy firm, obejmującej m.in. Infosys, który był pionierem nowoczesnego outsourcingu IT, przejmując wiele funkcji biurowych firm od General Motors po Citigroup. Wspierana przez Tata Group, TCS i jego konkurentów zbudowali dobrze prosperujący model przyjęty przez większą część świata - wspierają pokolenia inżynierów oprogramowania, którzy dostarczają tak potrzebne talenty Dolinie Krzemowej.

To ważny kamień milowy, który nie tylko dodaje otuchy, ale także zmienia perspektywę i sentyment do innych indyjskich producentów oprogramowania – ocenia Gaurang Shah, główny strateg inwestycyjny w Geojit Financial Services w Bombaju.

Branża, którą reprezentuje TCS, generująca rocznie 167 mld USD przychodów, przechodzi obecnie bolesną transformację cechującą się wzrostem automatyzacji, mobilności, sztucznej inteligencji i przetwarzania w chmurze.

Zdaniem analityków, TCS jest jednym z podmiotów najlepiej przygotowanych do przejścia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu