Informatyk ciągle na topie

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Co trzecia firma chce zatrudnić specjalistów IT. Częściowym rozwiązaniem problemów kadrowych jest outsourcing.

29 proc. europejskich i północnoamerykańskich przedsiębiorstw planuje w tym roku powiększenie swoich działów informatycznych. Przy czym więcej takich firm jest na Starym Kontynencie (32 proc.) niż za oceanem — wynika z ostatniego raportu spółki Spicerworks „State of IT 2019”. Konieczność wzmocnienia kadr IT dostrzegają także polscy pracodawcy, także z sektora MŚP, które o tzw. talenty prowadzą nierówną walkę z dużymi korporacjami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Drenaż mózgów ułatwiają systemy do zdalnej pracy.

Jacy specjaliści będą najczęściej rekrutowani? Według wspomnianej analizy, nie zabraknie ofert dla fachowców od cyberbezpieczeństwa, administratorów urządzeń IT, wdrożeniowców narzędzi i aplikacji u klientów.

— Rozpoczynający się rok upłynie pod hasłem odświeżenia infrastruktury, zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Jednym z wyzwań będzie zapewnienie firmowemu środowisku IT zgodności z regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa danych, w tym osobowych — przewiduje Anna Węgrzyn, menedżer ds. zarządzania zasobami ludzkimi w śląskiej firmie informatycznej BPSC.

Analitycy Spicerworks podali mediany wynagrodzeń w sektorze technologicznym. W Europie to 55 tys. EUR, czyli prawie 236 tys. zł rocznie. Kwota ta jest poza zasięgiem mniejszych firm w Polsce. Według BPSC, pozostaje im kadrowy outsourcing.

— W poprzedniej edycji badania 45 proc. firm deklarowało chęć zwiększenia zatrudnienia w IT, czyli o 16 proc. więcej niż w najnowszym sondażu. Może to oznaczać, że część respondentów odeszła od tworzenia etatów w kierunku posiłkowania się specjalistami z zewnątrz. Ten pomysł powinny wziąć pod uwagę małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce — mówi Anna Węgrzyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu