Innowacja w kompozytach

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Cech Sarzyna poszerza ofertę tworzyw o innowacyjną technologię wykorzystującą membrany silikonowe w infuzji próżniowej.

 Należąca do międzynarodowej grupy chemicznej Ciech spółka z Nowej Sarzyny jest głównym krajowym producentem żywic, obecnym na rynkach europejskich. Firma — wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem Alan Harper Composites, specjalizującym się w procesach formowania zamkniętego — przedstawiła na targach Kompozyt Expo 2017 innowacyjną technologię wykorzystującą membrany silikonowew procesie infuzji próżniowej.

Pozwala to na zastąpienie jednorazowej foli infuzyjnej i wielu innych materiałów. Takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza produkcję kompozytów metodą infuzji, najtańszą metodą ze wszystkich technologii form zamkniętych.

— Chcąc poprawić zyskowność, stawiamy m.in. na specjalizację, realizując program optymalizacji oferty produktowej i selektywnego rozwoju nowych, wysokomarżowych wyrobów specjalistycznych z zastosowaniem w branży transportowej, budowlanej oraz przy produkcji dóbr konsumpcyjnych — mówi Marcin Ślęzak, członek zarządu Ciechu Sarzyny.

Infuzja próżniowa umożliwia wytwarzanie bardzo precyzyjnych i wytrzymałych kompozytów wykorzystywanych do budowy elementów konstrukcyjnych m.in. samolotów, jachtów, śmigieł wiatraków, samochodów.

— Jednej membrany silikonowej można użyć nawet do 500 odformowań. Przy stosunkowo niskim koszcie inwestycyjnym zwrot pojawi się po dwóch do 20 odformowań, zależnie od kosztów pracy, wielkości i skomplikowania formy. W porównaniu z ręcznym laminowaniem technologia membran silikonowych przyspiesza produkcję nawet trzykrotnie, a w porównaniu z infuzją „foliową” dwukrotnie — mówi Eryk Ciężyński z Ciech R&D.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu