Investors TFI inwestuje w Voxela

  • Alina Treptow
opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Fundusz objął całą emisję firmy z branży onkologicznej. Pracuje nad kolejnymi zakupami.

Investors TFI nie marnuje czasu. Od ogłoszenia ostatniej inwestycji w medyczną grupę Scanmed minął zaledwie tydzień, a już poinformował o kolejnym przedsięwzięciu. Fundusz private equity objął całą emisję Voxela, giełdowej sieci diagnostycznej. Za 6,4-procentowy pakiet akcji zapłacił blisko 13 mln zł.

— Branża, w której działa Voxel, szczególnie część związana z onkologią, należy do bardzo rozwojowych. Spodziewamy się, że w perspektywie kilku lat się skonsoliduje, na czym zyskamy — mówi Jakub Bartkiewicz, prezes Domu Inwestycyjnego Investors.

Według niego, liczba zachorowań na raka rośnie z roku na rok, dlatego centra diagnostyczne Voxela będą mieć pełne ręce roboty. Zdaniem Łukasza Kosiarskiego, analityka DM BZ WBK, w kolejnych latach diagnostyka i leczenie nowotworów powinny być mocniej wspierane przez publicznego płatnika. Zwraca jednak uwagę na rosnącą konkurencję.

— W Krakowie będą w tym roku trzy tego typu ośrodki, podczas gdy rok temu działał tylko Voxel — mówi Łukasz Kosiarski. Złote chwile przeżywają też producenci radiofarmaceutyków (wykorzystywanych do wczesnego wykrywania nowotworów). Drugi ośrodek (tym razem w stolicy) buduje Synektik, a w zakładzie należącym do Uniwersytetu Warszawskiego będzie działać francuski koncern AAA. W aglomeracji stołecznej fabryki budują też: Niemcy — koncern Eckert & Ziegler oraz Turcy — spółka Monrol z grupy Eczacibasi.

Zdaniem Jacka Liszki, prezesa Voxela, liczba producentów farmaceutyków zaczyna doganiać liczbę ich odbiorców.

— Z tego powodu wstrzymaliśmy się z budową łódzkiego zakładu [spółka ma jedną fabrykę w Krakowie — red.]. Chcemy postawić na placówki diagnostyczne PET, które będą używały radiofarmaceutyków do diagnozowania chorych — tłumaczy Jacek Liszka.

To ich rozbudowa skłoniła sieć do znalezienia inwestora. Spółka planuje otworzyć w tym roku dwa centra diagnostyki PET — w Brzozowie (woj. podkarpackie) i Białymstoku. Pod koniec 2013 r. powinien wystartować ośrodek w Katowicach, który powstaje przy współpracy z Enterprise Investors (EI). Partnerzy zainwestowali wspólnie m.in. w urządzenie wykorzystujące metodę gamma knife (czyli technikę radiochirurgiczną polegającą na precyzyjnym niszczeniu komórek nowotworowych).

— Nie wykluczamy kolejnych wspólnych projektów z EI — zaznacza Jacek Liszka. Nad kolejnymi inwestycjami w medycynie pracuje Investors TFI.

— Prowadzimy rozmowy z dwoma spółkami medycznymi — mówi Jakub Bartkiewicz.

113 Tyle szacunkowo jest w Polsce urządzeń do radioterapii. Według ekspertów, powinno ich być 150-180.

Medyczny boom

Medycyna stała się ulubienicą inwestorów. W ubiegłym tygodniu fundusz Enterprise Investors przejął mniejszościowy pakiet w Nu-Medzie, elbląskim ośrodku radioterapii. Zakup 22 proc. akcji w krakowskiej sieci Scanmed (do której należy Szpital św. Rafała) ogłosił także Investors TFI. Wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się kardiologia — połowę udziałów w Pomorskich Klinikach Kardiologicznych objęła Harenda TFI. Nie należy też zapomnieć o największym wydarzeniu ostatnich miesięcy, czyli zakupie Lux Medu przez Bupę, brytyjskiego giganta medyczno-ubezpieczeniowego. Inwestora wciąż szukają dwie sieci szpitalne — Grupa Nowy Szpital oraz EMC Instytut Medyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane