Inwestor – MŚP

opublikowano: 08-12-2020, 20:00

W kategorii Inwestor – MŚP zwyciężyła Summa Linguae Technologies, natomiast wyróżnienia trafiły do firm Chespa i VirtusLab.

Nagroda główna: Summa Linguae Technologies

Do 2015 r. spółka była tradycyjnym biurem tłumaczeń. Rok później przedstawiciele Summa Linguae Technologie przedefiniowali jej strategię biznesową. Dziś ponad 50 proc. przychodów firma osiąga z rozwiązań technologicznych. Zarządza danymi w wielu językach. Pomaga gromadzić dane dźwiękowe, zdjęciowe i wideo dużym, globalnym firmom technologicznym, które działają m.in. w Stanach Zjednoczonych, północnej i zachodniej Europie oraz w Azji. Wspomniane firmy budują na bazie tych danych sztuczną inteligencję. Przedstawiciele spółki skupiają się na obsłudze branży IT, life sciencies (w tym sektora farmaceutycznego), multimedialnej i e-commerce.

Krzysztof Zdanowski, prezes Summa Linguae Technologies.

– Jesteśmy dumni z naszych pracowników, którzy działają zgodnie z wartościami spółki. Są nimi: innowacyjność, kreatywność, elastyczność i efektywne wykorzystywanie dostępnych zasobów – mówi Krzysztof Zdanowski, prezes Summa Linguae Technologies.

Jak przedsiębiorstwo radzi sobie w czasie pandemii?

– Nasze elastyczne podejście do strategii firmy zapewnia jej dynamiczny wzrost. Pomimo pandemii spółka zanotowała w tym roku 20 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży. Obecnie jedynie 5 proc. przychodów pochodzi z rynku polskiego - podkreśla Krzysztof Zdanowski.

Podkreśla, że domeną spółki są innowacje.

– Gromadzimy i przetwarzamy dane wykorzystywane do budowania sztucznej inteligencji, w tym asystentów głosowych oraz zaawansowanych technologicznie gadżetów, takich jak inteligentne zegarki i pojazdy autonomiczne. Dzięki własnej technologii możemy sprostać każdemu wyzwaniu, które dotyczy danych wielojęzycznych – zaznacza prezes Summa Linguae Technologies.

Przedstawiciele spółki konsekwentnie realizują przyjętą kilka lat temu strategię biznesową.

– Mamy odwagę sięgać po więcej, ale nie boimy się też odrzucać propozycji biznesowych, które nie są spójne z naszą strategią. Działamy konsekwentnie i dlatego rozwijamy się globalnie – przekonuje Krzysztof Zdanowski.

Spółka ma apetyt na kolejne zagraniczne akwizycje. Według jej prezesa nie jest sztuką kupić i przejąć biznes. Sztuką jest – jak mówi – zintegrować pod względem technologicznym.

– Wciąż szukamy synergii przychodowych i kosztowych. Widzimy duży potencjał w przejęciach. Klienci nie odchodzą od nas, kiedy zmienia się właściciel firmy. Już wiemy, jak ten proces po akwizycji poukładać, aby odbiorcy naszych rozwiązań czuli się bezpiecznie – wyjaśnia Krzysztof Zdanowski.

Przedstawiciele spółki wciąż chcą być przed branżowymi konkurentami.

– Odwaga do inwestowania w innowacje i nowe technologie wyróżnia nas na globalnym rynku. Ciągle poszerzamy bazę klientów i obsługujemy nowe języki. Jesteśmy w stanie realizować usługi dla całego świata. Zdarzają nam się klienci z najbardziej egzotycznych zakątków globu – zaznacza prezes Summa Linguae Technologies.

Wyróżnienie: Chespa

Chespa to producent farb, wykrojników i klisz poligraficznych dla branży opakowaniowej. – Jesteśmy swego rodzaju pośrednikiem między klientem, czyli producentem opakowań lub wyrobów spożywczych i kosmetycznych, a drukarniami. Klient ma wizję swojego opakowania, a naszą rolą jest przygotować je w takie sposób, aby spełniało wszystkie wytyczne – mówi Marek Siekiera, prezes Chespy.

Spółka chętnie podbija nowe rynki. Chespa sprzedaje swoje wyroby do 60 krajów, m.in. afrykańskich i azjatyckich.

Wyróżnienie: VirtusLab

Rzeszowska firma jest dostawcą systemów informatycznych i usług związanych z ich utrzymaniem. Ma własny dział badawczo-rozwojowy. Odbiorcami jej usług i produktów są klienci zagraniczni m.in. z branż e-commerce, finansowej i produkcyjnej.

– Specjalizujemy się w rozwiązania technologicznych, które poprawiają efektywność wdrażania systemów informatycznych w firmach. Oferujemy też nowoczesne oprogramowanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które dzięki niemu mogą być bardziej konkurencyjne na rynku – mówi Rafał Pokrywka, prezes firmy VirtusLab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane