Inwestorów w Europie martwi spór USA-Chiny i sytuacja we Włoszech

  • PAP
opublikowano: 09-08-2019, 09:42

Inwestorów w zachodniej Europie martwi nie tylko nasilający się spór handlowy USA-Chiny, ale jeszcze dochodzi do tego niepokój o Włochy, podają maklerzy.

Na rynku pojawiły się informacje, że Biały Dom wstrzymuje się z decyzjami w sprawie licencji dla amerykańskich firm na wznowienie współpracy z chińską firmą Huawei Technologies Co.

To odpowiedź USA na decyzje Pekinu, który zapowiedział, że Chiny wstrzymują zakupy amerykańskich produktów rolnych.

Amerykańskie firmy muszą posiadać specjalną licencję na dostarczanie komponentów dla Huawei po tym, gdy USA dodały chińskiego giganta technologicznego do "czarnej listy" w maju, ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych.

Inwestorów niepokoi też to, co dzieje się we Włoszech - premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w czwartek wieczorem, że nie pozwoli na to, aby deprecjonowano pracę jego rządu. Ostro skrytykował wicepremiera Matteo Salviniego, który zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów po faktycznym rozpadzie koalicji.

Gabinet Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd powstał w czerwcu zeszłego roku. Większość czasu jego pracy upłynęła w klimacie sporów i konfliktów między liderami obu ugrupowań, wicepremierami Matteo Salvinim i Luigim Di Maio.

Na rynkach rosną obawy, że negocjacje budżetowe Włoch na 2020 r. z UE mogą być coraz bardziej skomplikowane.

"Czy prezydent Włoch Mattarella zezwoli na nowe wybory parlamentarne tej jesieni? Jeśli tak, to opóźniłoby to przyjęcie projektu budżetu Włoch przez UE" - mówi Stephane Ekolo, strateg rynku akcji w TFS Derivatives.

"Do tego napięcia w handlu USA-Chiny nie wykazują żadnych oznak słabnięcia" - dodaje, komentując sytuację w relacjach Waszyngtonu z Pekinem.

W piątek na rynku walutowym euro kosztuje 1,1196 USD, o 0,1 proc. w górę, a japoński jen 105,99 za 1 USD - po wzroście kursu o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 1,71 proc., po zniżce o 1 pb.

Ropa na NYMEX tanieje o 0,02 proc. do 52,53 USD/b, po zwyżce wcześniej o 0,3 proc.

Złoto notuje wzrost ceny o 0,1 proc.

O 10.30 inwestorzy poznają dane makro z W.Brytanii: PKB w II kw. i produkcję przemysłu w VI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy