Inwestorzy stracili wiarę w poprawę koniunktury na srebrze

opublikowano: 07-03-2018, 16:23
aktualizacja: 07-03-2018, 16:32

Pozycjonowanie profesjonalnych zarządzających na rynku srebra jest najbardziej pesymistyczne od 2006 r., kiedy rozpoczęto zbieranie tego typu danych.

W ubiegłym tygodniu przewaga krótkich pozycji nad długimi sięgnęła 16,6 tys., a to znaczy, że specjaliści nie wierzą w poprawę nastawienia do omijanego przez surowcową hossę kruszcu. Od zanotowanego w lipcu 2016 r. szczytu intraday notowania srebra obniżyły się o 21,7 proc., do 16,60 USD. Przez większą część ostatnich 15 miesięcy utrzymywały się w wąskim zakresie 16-18 USD za uncję. W ubiegłym roku srebro zanotowało jedną z najsłabszych stóp zwrotu wśród metali, a relacja cen złota do notowań srebra z krótkimi przerwami rośnie już od 2011 r.

Z jednej strony na zachowaniu notowań srebra ciążą perspektywy podwyżek stóp procentowych, które zwiększają koszt alternatywny inwestycji w nie przynoszący dochodu metal. Z drugiej srebro w znacznie mniejszym stopniu niż złoto uważane jest przez inwestorów za bezpieczne schronienie, przez co nie pomagają mu takie wydarzenia jak nierozstrzygnięte wybory we Włoszech czy zapowiedzi wprowadzenia przez USA ceł na stal i aluminium, co grozi wybuchem globalnej wojny handlowej.

Relacja cen złota i srebra, która od dołka z 2011 r. do dziś wzrosła z 30,5 do 80,3, powinna nadal rosnąć, podpowiada analiza techniczna. Tendencja relatywnego umocnienia złota na tle srebra powinna kulminować przy współczynniku sięgającym około 110, bo na tej wysokości znajduje się obecnie górne ograniczenie opisującego go kanału zwyżkującego. To oznaczałoby, że do końca liczącej obecnie siedem lat fali relatywnego wzrostu wartości złota umocni się ono wobec srebra jeszcze ponad 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy